3. juuli 2010

Uus kino Tallinnas: Katusekino

Жизнь стала лучше, жить стало веселее, nagu seltsimees Stalin ütles. Kui veel aasta eest puudus Tallinna kinohuvilisel võimalus talitada loosungi "Новое поколение выбирает Pepsi" vaimus, siis tänaseks on pilt teine, ja paremaks läheb. Järjekordne kino avati eile. Järjekordne - siiras rõõm on seda sõna ses kontekstis kasutada. Tõsi, hooajakino, aga siiski tõhus täiendus päälinna filmimenüüle mitmeks kuuks.

Viru keskuse katusel asuv Katusekino näitab vabas õhus filme õhtuti või tegelikult pigem öösiti alates kella üheteistkümnest. Õieti on seegi aeg praegu alles lageda taeva all filmivaatamiseks pisut liiga valge. Päike on vaevu loojunud, nii et tund aega hilisem seanss töötaks veel paremini. Eks üha pikenev pimedus paranda pilti iga päevaga. Hetkel tuli filmi 20-minutiline hilinemine vaatamiskogemusele igatahes pigem kasuks.Katusekino asukoht on suurepärane leid. Sinna ja eriti minema pääsemine on pisut keeruline, aga tasub vaeva juba suurlinliku fiilingu pärast. Maarjamaa Manhattan. Kinona toimib see kenasti. Filme näidatakse suurelt täispuhutavalt ekraanilt nagu Tartuffilgi. Istumiseks on enamasti rannatooli masti lamamistoolid, tagapool saab külitada ka oakotil või tavalisel toolil laua taga. Võimalust kinos filmi saatel inimese kombel laua taga süüa-juua pole Tallinnas olnud ikka väga ammu, juba sest ajast, mil suleti vana hea Pirita kino, mida siiani sooja sõnaga meenutatakse.Ja süüa saab Katusekinos mitte paismaisi ega kummkommi, vaid päristoitu. Hinnad paistisid kesklinlikud - mitte just rabavalt odavad, kuid mitte ka lausa astronoomilised. Proovisin 45-kroonist seenesuppi ja too oli küll oma hinda väärt, rammus ja tummine. Baarihindadest veel niipalju, et pooleliitrine õlu maksab 40 krooni. (Samas ei keelanud keegi mul juua ka poest kaasa ostetud säästukoolat.)Mis veel? Suitsetamiseks on omaette koht, kuhu ekraan ära paistab. Heli tuleb klappidest, mis olid mulle väiksevõitu, aga seansi jooksul siiski ebamugavaks ei muutunud. Öö poole kiskus jahedaks, aga selle vastu aitasid fliistekid, mida paistis kõigile jaguvat, palju kulub. Ja rahvast oli murdu, paarsada hinge vähemalt. Eks ta ole uudisasi, aga siiski hämmastav, et selline küllalt hämar ja indi värk nagu "Withnail and I" nii palju publikut suudab kohale tuua.

Peaks vahepeal veidi kriitikat ka tegema, et jutt tasakaalustatum tuleks, kuid nurinat nagu polegi peale selle, et filmi näidati DVDlt. Tuleb möönda, et ühekordse seansi puhul tundub selline asi andestatavam kui nädalate kaupa kinos jooksvate filmide puhul. Väidetavalt olevat siin tegu ajutise tehnilise probleemiga.Kuid mis kõige olulisem: eeskava on muljetavaldav. Peamiselt koosneb programm kullaprooviga niinimetatud kultus- ja friigifilmidest. No näiteks zombižanri alustala, George Romero originaalne "Night of the Living Dead" (1968). Või Takashi Miike tippsaavutusi, ultravägivaldne "Audition" (1999). Sekka paar uuemat asja: Berliini festari võitja "Tropa de Elite" ja kiidetud antropodokk "Secrets of the Tribe" (2010).

Kogu programmis polegi midagi peavoolulisemat kui "Heat" ja "Hero" - täiesti arvestatavad filmid, eks ole. Mis siin veel "Fight Clubist" rääkida. Müts maha, nii kõva kava pole ühelgi teisel siitkandi kinol. Hoian pöialt.


Katusekino kodukas. Kirjutatakse: Janar Ala, PM, Uwe Gnadenteich, PM.

9 kommentaari :

Jaanus (Xipe) ütles ...

Kolmapäevast reedeni on ehk hoopis kolm päeva nädalas? Lihtsalt üks võimalus, kuidas neid päevi kokku lüüa.

Jaanus (Xipe) ütles ...

Aga kõlab päris äge.

Lossivaremeid või Tartu raekoda mingi metropolis üle ei löö, sest see on metropolis ja seal on sitaks palju häirivaid maju, kuid et seal katusel filme näidatakse on üle prahi.

Jaanus (Xipe) ütles ...

Ei, kurat, see on hea filmivlaik neil. Ma vean end vähemalt paaril korral kindlasti kohale. Nad peaks seal küll Metropolist näitama. Oleks teemakohane.

joonas ütles ...

Kolmapäevast reedeni - sry, minu typo postituses. Tänud tähelepanu juhtimast, parandasin.

A mis puutub häirivaisse majadesse, siis sinna katusele paistavad ainult kõrgemate majade, nagu Viru hotelli ülemised otsad ära ja see on päris šikk-modern mu meelest. "Metropolis" - hiilgav idee, loodetavasti mõni tegijaist loeb seda.

Trash ütles ...

Minule anti paar kuud tagasi sõna, et kõiki filme näidatakse 35 mm. lindilt kui ma küsisin, et kas hakatakse Blue-Raylt näitama?

joonas ütles ...

Nojah, nagu öeldud, oligi asi väidetavalt esialgsetes probleemides tehnikaga ja edaspidi hakatakse filmilindilt näitama.

aivar ütles ...

Tegijad ikka ka loevad ;) Teie rõõmuks on hea meel öelda, et me juba mõnda aega teeme mitmel rindel tööd, et uut algupärast editit Metropolisest saada 2011 programmi pärliks!
@ Trash // Umbes pooled juuli filmidest on 35mm, pooled digitaalkoopiad erinevad kandjad. Aga tõsi, seoses filmiprojektori paari jubina viibimisega logistikaorbiitidel, esimese nädala filmidest nii Graduate kui Withnail ootavad 35mm pealt uut korduslinastust, proovime augusti alguses veel.

Mart ütles ...

Aivarile: hästi armas oleks, kui sa märgiksid kavas ära, mis kandjalt iga konkreetne film ekraanile jõuab. Tõsi, sellega kaasneb risk, et kvaliteeditundlikum publik ei tulegi DVD-d või Blu-rayd vaatama; aga märksa suurem on oht, et see, kes on paar korda videopildi otsa sattunud, jätab edaspidi üldse tulemata. Ja leplikumat rahvast ei mõjuta see info nagunii miskitpidi.

joonas ütles ...

Nüüd näidatakse Katusekino juba iga päev, seitse päeva nädalas. Et seda posti loetakse päris palju, siis tegin teksti vastava paranduse.