3. juuli 2010

Withnail ja mina / Withnail and I

"Withnail and I", Inglismaa 1986. Rež. Bruce Robinson.


Tänaseks kultusstaatuses lugu Londoni noorist boheemlasist kuuekümnendail. Sügavalt britilik olustik ja stiilitundlik keel põses huumor, toredad tegelaskujud nagu Richard Griffithsi originaalselt koomiline homopüknik, kellesarnast ei meenu ühestki muust filmist. Või alkohoolikust Withnail, kes on ilmselt "Black Booksi" Bernardi vaimne isa. Või zombi-rihosibula pilguga diiler Danny, kelle tähetunniks on üks kõigi aegade lustakamaid narkostseene - Camberwell carrot

Filmi taga seisis eksbiitli George Harrisoni tengelpungal püsinud stuudio Handmade Films, mis asutati Monty Pythoni legendaarse "Briani elu" tootmiseks, kui EMI oli tollele projektile vee peale tõmmanud. (Seesama EMI, kes oli äsja teinud sama Sex Pistolsiga - geniaalsed ärimehed tegutsesid ses firmas seitsmekümnendail, midagi pole öelda.)

Kõik mainitud ja mainimata tugevad küljed teevad "Withnailist" omanäolise saavutuse, mille väärilist hindamist, tõsi, pisut raskendab ülehaibitus. Seda võimalik et kõigi aegade parimaks briti komöödiaks nimetada on ikka liialdus ja valmistab filmile grisli mõõtu karuteene, tuues mängu alusetud võrdlused kasvõi tollesama Pythoniga.

Sellegipoolest - kui "Withnailile" ülepaisutatud lootusteta läheneda, leiate tähelepanuväärt väikese komöödia, mida Trashi filmiküsitluses on oma lemmikute hulgas nimetanud Robin (Malcolm Lincoln) ja Mõmmi (JMKE). Ja küllap on "Withnail" eriti karm kogemus, kui vaadata seda joomamängu saatel, mis seisneb filmi ajal Withnailiga võrdse alkoholikoguse tarbimises.


"Withnail and I" treiler. Film tervikuna juutuubis. "Withnail ja mina" Katusekinos (T27.07). Arvamusi: IMDB (7.8/10), Rotten Tomatoes (8.3/10), Kätlin (lemmik).

Kommentaare ei ole :