19. apr 2011

Mälestused / Memorîzu

"Memories" / "Memorîzu", Jaapan 1995. Rež. Kōji Morimoto, Tensai Okamura, Katsuhiro Otomo.


"Memories" on animekassett kolmest Katsuhiro Otomo mangal põhinevast lühikesest ulmeloost. Kõik kolm kannavad erinevate tegijate erinevaid käekirju ning ei sarnane omavahel ei sisult ega vormilt.

"Magnetic Rose" ("Kanojo no Omoide") on poeetiline põnevik ooperikummitusest kosmoses, lavastajaks Morimoto ja stsenaristiks animekarjääri alguses seisev Satoshi Kon. Kuigi stsenaariumi aluseks on Otomo stoori, mõjub see sissejuhatusena Satoshi Koni hilisemasse loomingusse. Siin on eos esindatud Koni lemmikteemad: tegelikkuse ja kujutluse, näitleja rolli ja elu põimumine ning elust ja surmast suurem, peaaegu abstraktne armastus. Mitte ehk rabavalt uudne, kuid huviga jälgitav lugu, muuhulgas tänu jooniskeskkondade mitmekesisusele."Stink Bomb" ("Saishū-heiki") on Tensai Okamura lavastus Otomo enda stsena järgi. Kergelt iroonilise, võiks öelda, et euroopaliku militaaranekdoodi kohta pole palju öelda, aga vaadata oli seda üsna lõbus - kenasti kujundatud koomilised tegelased.

"Cannon Fodder" ("Taihō no Machi"), aurupungi vaimus pildike militaristlikust antiutoopiast, on ainsana kolmest nii lavastatud kui kirjutatud Katsuhiro Otomo enda poolt. Lugu nagu polekski, aga seda korvab silmapaistvalt isikupärane, kohati kergelt priitpärnalik joonistuslaad. Ja kes see ikka multikast ümarat well-made stoorit ootab. Eks eesti animatsiooniklassika, näiteks seesama Pärn, ole ka rohkem vihjeline.Kolm huvitavat, harjumuspärasest peavoolust mõnevõrra kõrvale tüürivat vaadet anime võimalustele.


"Memories" JAFFil 2011 (Tallinnas N 21.04, Tartus K 20.04). Hinnanguid: IMDB (7.6/10), Rotten Tomatoes (78% like), Metsavana (9/10), Higgins (5/5, 1/5, 5/5).

1 kommentaar :

joonas ütles ...

PS. Kuigi see paistab eelnenud jutust selgelt välja, rõhutaks siinkohal üle, et erinevalt JAFFi kodulehel väidetust ei ole Satoshi Kon "Mälestuste" režissööride seas. Trükitud kataloogis seda viga ei ole.