13. apr 2011

Lähtekood / Source Code

"Source Code", USA 2011. Rež. Duncan Jones.


Paistab tubli ulmeaasta olevat. "Adjustment Bureau" alles linastub, kui juba jõuab meie kinodesse teinegi korralik ulmekas. Duncan Jones näitas end ulmelavastajana heast küljest juba debüüdiga "Moon". Tema uue filmi eelarve on kuus korda suurem ning tükk seevõrra tihedam, kuid õnneks mitte märuli ega silmamoondamise poolest. Äksi ja tulevärki pakutakse näpuotsaga, niipalju kui hädapärast vaja ja mitte enam. Esiplaanil on lugu, mis ühtlases joones arenedes serveerib järjest uusi pöördeid ning ilmutab tõde samm-sammult, laskmata pingel pea viimaste kaadriteni hajuda.

Sisu mõttes pole muidugi ratast leiutatud, ilmselt on tegijaile inspiratsiooni andnud näiteks "Groundhog Day" ja "Twelve Monkeys". Ent Jones on oma kaadervärgi veatult kokku pannud ja nii sujuvalt veerema saanud, et norida pole millegi kallal - kõik on perfektselt paigas, castingust montaažini välja. Kas "Source Code'ist" midagi rabavalt uut teada saab, on küsitav, aga maitsev meelelahutus ja selge silmarõõm igatahes. Muuhulgas nii tugev reklaam Millennium Pargile Chicagos, et mine või ise Ameerikasse.
"Source Code" kinos: Solaris ja Forumcinemas. Arvamusi: IMDB (7.9/10), Rotten Tomatoes (90% fresh), Roger Ebert (7/8), habeautifulmind (9/10), arvustus.com (9/10), Alar Niineväli (4/5), Dream Scene (meeldiv üllatus).

Kommentaare ei ole :