14. apr 2011

Ogade kuningas / Ibara no Ō

"King of Thorn" / "Ibara no Ō", Jaapan 2010. Rež. Kazuyoshi Katayama.


Jaapanlasele paistab lääne kultuur ilmselt sama võluvalt eksootiline kui meile nende oma. Mangapõhises animes kohtab euroopa mütoloogia ja muinaslugude motiive alatasa, kusjuures jaapanlased valivad ning miksivad ainest ootamatuist kohtadest, lisades megakogustes ulmet ja fantaasiat. Tulemuseks on tihti jalustrabavad kooslused, mille mõttelennu kõrval meie oma poolkera filmiloojate klassikatõlgendused tunduvad kuidagi ootuspärased ja kammitsetud. "Ibara" autori Katayama kunagises robokalüpsises "Appleseed" astus näiteks üles superarvuti Olympus ja titaanide nimedega hiigelrobotid.

Seekordse, mõistagi taas mangapõhise postapokalüptika üheks põhiallikaks on muinaslugu uinuvast kaunitarist, mis siinmail on tuntud vendade Grimmide versioonis "Okasroosikese" nime all. (Sestap võiks filmi pealkiri "King of Thorn" eesti keeles olla pigem "Okaskuningas".) Maailmalõpu toob kaasa inimesi kivistav viirus, mis kannab gorgo Medusa nime. Päästeplaaniga, mis sisaldab saja-aastast ilu-und, tuleb välja korporatsioon Venus Gate. Ja nõnda edasi.

Asi on võimsalt üles joonistatud, fantastilisi olendeid, keskkondi ja põnevust jagub. Lugu hargneb nii mitmekihiliseks ja keeruliseks, et ei söanda väita, et ma sellest õieti (või üldse) aru sain. Aga eks see ole vahva vaheldus harjumuspärase kinodieedi ümarapoolsele läbinämmutatud igavusele.
"King of Thorn" JAFFil 2011: (Tallinnas L 16.04 ja R 22.04, Tartus T 19.04 ja P 24.04). Arvamusi: IMDB (6.9/10), LiveForThis (7/10).

Kommentaare ei ole :