18. mai 2011

Kariibi mere piraadid: Võõrastel vetel / Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

"Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides", USA 2011. Rež. Rob Marshall.


Hollywood meenutab üha enam taaskasutuskeskust. Asjatundjad on kokku lugenud, et tänavu rõõmustatakse kinokülastajaid kahekümne seitsme jätkufilmiga, sealhulgas kümme neljandat ja viiendat järge. Rekordilised saavutused. Dimensioone on ka rohkem kui kunagi varem. Kõik käesoleva, neljanda piraadioopuse ees kinos näidatud treilerid reklaamisid järjefilme, kõik kolmdees. Vaatajal, kes armastab algupärase sisuga 2D-filme, pole varsti enam kinno asja. Tema õnneks avati äsja filmiarhiiv.

Piraadisarja juurde tagasi - esimene film "Pirates of the Caribbean: Curse of the Black Pearl" ("Kariibi mere piraadid: Musta Pärli needus") oli kaheksa aasta eest meeldiv üllatus. Poleks osanud oodata, et lõbustuspargi atraktsiooni järgi saab toimiva mängufilmi teha. Lõviosa võimsa haardega elurõõmsa muinasloo võlust seisnes Johnny Deppi tegelaskujus, mis suutis hämmastada isegi kõrgekulmulisi kultuurikriitikuid.

Esimese filmi kassaedule järgnes paratamatult teine osa ja tükk kolmandatki. Vanad tegijad eesotsas lavastaja Gore Verbinskiga ajasid asja üha keerulisemaks, lisades sadade miljonite eest kapa ja kamaluga uusi komponente. Tulemus müüs nagu loom, aga sai sisult nii segane, et praeguseks ei mäleta neist midagi. Absoluutselt mitte midagi. Õigupoolest ei julgegi täie kindlusega öelda, kas ma neid mõlemat näinud olen. Küll aga jäi meelde Ninja videoarvustus: There are too many pirates and even more plotlines. It needs a lot more gore and lot less verbinski.

Käesoleva, neljanda filmi puhul on staarprodutsent Jerry Bruckheimer ühes disni korporatsiooni otsustajatega Ninja kriitikat kuulda võtnud. Verbinskile pandi sulg sappa, lugu on selge, lineaarne ja pingutuseta jälgitav teekond punktist A punkti B. Goret koguperemeelelahutuses muidugi pakkuda ei saa, aga zombid on sisse toodud, mis on samm õiges suunas, kuigi korralike ebasurnutega võrreldes paistavad siinsed tegelased viksid ja viisakad nagu Sven Mikser. Vampiirinaeratusega mõrvarlikud näkineiud eesotsas Gemma Wardiga on märksa tõsisemad tegijad, kes jäidki minu jaoks kogu filmi naelaks. Muu käis kah, kuigi vaimustusest kargama just ei pannud ja tundus kuidagi uimane ja väsinud - Depp, Geoffrey Rush ja Penélope Cruz kaasa arvatud. Eks leent lahjendasid tublisti ka ette nähtud treilerid, sest nagu tihti kombeks, näidatakse neis enamus vähegi tähelepanuväärsemaid stseene ette ära. Pea kogu Deppi dialoog tuli filmi vaadates tuttav ette.

Sellest hoolimata tundus "On Stranger Tides" piraadisarjale küllalt väärika ja kvaliteetse järjena, ehk isegi etemana kui eelmised kaks. Kolmdee-kino kasinas kontekstis on see suisa suursaavutus.
"Kariibi mere piraadid: Võõrastel vetel" Solarises ja Plazas. Hinnanguid: IMDB (8.1/10), Rotten Tomatoes (42% fresh), Roger Ebert (4/8), Karol Sepik, Delfi (hea meelelahutus).

3 kommentaari :

Anonüümne ütles ...

2D-s saab seda ju Kosmoses vaadata, lausa praegu.

joonas ütles ...

Küllap see ongi hea valik. 2D-filmide seas ei paista piraadifilm küll ilmselt suurt millegagi silma, aga omaette vaadatuna ei anna 3D sellele filmile suurt midagi juurde. Ega siin mingit teab mis erilist kolmemõõtmelisust pole.

joonas ütles ...

Ei saa viitamata jätta: Ali Arikan ütleb Slant Magazine'is väljendeid valimata, et see on üks kõigi aegade halvemaid filme ja kui see sulle meeldib... then you're a cunt. Loe arvustust siit.