16. mai 2011

Mehed ja naised

"Husbands and Wives", USA 1992. Rež. Woody Allen.

Woody Allen oleks justkui alati ühte ja sama filmi teinud - teravmeelset vaatlust igapäevaste inimputukate närvilisest sebimisest ja enamasti edutuist õnneotsinguist. Vahel õnnestub film tal pisut enam, vahel pisut vähem, aga pole veel näinud, et üldse ei õnnestuks. Allenit on ikka huvitav vaadata, eriti kui mees ise ka pildil on ja räägib südamelähedastest teemadest. Nagu siin. See on vana hea Allen, kes teab kooseluväsimusest, keskeakriisist ja truudusetusest mõndagi. "Husband and Wives" valmis ajal, mil kuuekümnele liginev Allen läks lahku endast kümme aastat nooremast Mia Farrow'st, kes ka filmis tema elukaaslast mängib. Lahkumineku põhjuseks oli Alleni suhe Farrow' napilt üle kahekümnese kasutütrega."Husbands and Wives" on kui kergemeelne vaste Ingmar Bergmani autobiograafilisele loole "Stseenid ühest abielust". Sugupoolte-vaheliste suhete keerukus on mõlemal suurmehel südamel, aga üks vaatleb neid läbi otsatu psühhoanalüütilise traagika, teine läbi juudi iroonia prisma. Alleni segaduses tegelaste kokku-lahku-suhtepundar on filmi teledokilikus vormistuses koomiline ega mõju masendavalt, vaid pigem lootusrikkalt, kuigi optimismist pole juttugi. It's cruel to bring life into this terrible world, arvab Alleni tegelane lastesaamise kohta.

Lisaks Allenile ja Farrow'le teevad siin meeldejääva rolli Liam Neeson ja nooruke Juliette Lewis.

Hinne: 7/8."Mehed ja naised" Katusekinos. Hinnanguid: IMDB (7.4/10), Rotten Tomatoes (100% fresh), Roger Ebert (7/8).

2 kommentaari :

joonas ütles ...

Miskipärast pole Katusekino kodukal tänavu filmide kohta vähimatki infot. Tea, kas asi on hooaja alguses? Kui muud ei saa, siis vähemalt vikipeedia ja IMDB, aga miks mitte ka Rotten Tomatoese ja Metacriticu lingid võiks ikka panna.

anonymous ütles ...

Joonas, sul on õigus... Hooaja alguse ajapuudus kummitab, aga lähiajal saame filmitutvustuste tekstid välja, koos galeriide, treilerite ja lisainfo linkidega. Salut, Aivar