3. juuni 2011

X-mehed: esimene klass / X-Men: First Class

"X-Men: First Class", USA 2011. Rež. Matthew Vaughn.


Sellel filmil on üks suur pluss: see ei ole kolmdees ja suurt rohkem neid polegi. Ähmaselt meenub, et esimene "X-Men" tundus kunagi vaadatavamat sorti koomiksifilmina, umbes nagu hiljem "Constantine" või esimene "Iron Man". Kas siis sellepärast, et X-teemas oli veel värskust või oskas "Usual Suspectsi" lavastaja Bryan Singer selle põnevaks teha - mine võta takkajärgi kinni. Nüüdseks on samast august kümne aastaga välja lüpstud juba viis filmi ning lisa tulemas.

Käesoleva eelloo kohta on peaaegu sama vähe head öelda kui lavastaja Matthew Vaughni eelmise taiese "Kick-Ass" kohta. Hea küll, siin tehakse piu ja tehakse pau, ehkki suurt mitte filmi esimeses pooles, mis tundub pigem uimane ja lapsik versioon seriaalist "Heroes". Film tervikuna on aga nagu "Fantastic Fouri" ja "Harry Potteri" nõrgimate osade kombo. Tegelasi, eriti mutante on liiga palju, üks ilmetum kui teine. Mõni on täiesti totter: näiteks tapva sabaga punane saatan Azazel või kriiskamise abil klaase purustav ja lendav Banshee (meesterahvas, muide). Kogu sarja ehk asjalikuim tüüp Wolverine vilksab vaid korra kaadrist läbi ega osale tegevuses. Jennifer Lawrence'it on pärast säravat "Winter's Bone'i" lausa kurb näha suvalise bimbona, kes aeg-ajalt siniseks sisalikuks muutub. Ainus tore ja meeldejääv tegelane on paha-paha Kevin Bacon, no ja Rose Byrne on kena, aga tal pole siin õieti miskit teha, tilgub niisama suurte poiste sabas.

Omajagu on tobedaid loogikavigu ja anakronisme, eriti häirib kuuekümnendail kõlav tänapäeva muusika. Kuuba raketikriisi segamine absurdimaigulisse fantaasiasse on suur viga, mille teevad eriti valusaks puuvene keelt purssivad sovjetid. Too jänkide alaline komistuskivi on siin eriti veider, kuna filmis on naljakate pudistajate kõrval ka mõned korralikult rääkivad pärisvenelased. Kogu loo meelelahutuslikkus peitubki peamiselt tahtmatus koomikas.

Hetkel kinodes konkureerivate koomiksitega võrreldes - nõrgem kui "Thor", etem kui "Priest".
"X-Men: First Class" kinos: Solaris ja Forumcinemas. Hinnanguid: IMDB, Rotten Tomatoes (91% fresh), Roger Ebert (5/8), Jolt (9/10).

Kommentaare ei ole :