21. juuli 2011

Põhukino: Dünamiit / The Dynamiter

"The Dynamiter", USA 2011. Rež. Matthew Gordon. 73 min.

Sel suvel saab Tallinnas kino rohkem kui kunagi varem. Lisaks tavakinodele, katusele ja geriljale tegutseb pühapäeva, 24. juulini Skoone bastionil Põhukino, mis näitab Just Filmi programmi.

Vaatasin seal värsket ameerika indit "Dünamiit". Matthew Gordoni debüüt-täispikk on küllalt tavaline minieelarvega sõltumatu ameerika film. Sümpaatne olupildike Mississippi kandist, kus vaene vanemateta teismeline poiss püüab omal käel väikevenna ja vanaema eest hoolt kanda. Suurt midagi ei juhtu, pealkirjas lubatud plahvatust pole, kuid karakterid on omamoodi huvitavad. Justfilmi lehel välja käidud jutt Teisest Ameerikast peab paika, aga paralleel Debra Graniki hiilgava "Winter's Bone'iga" on liialdus. Too oli siiski eelmise aasta meeldejäävamaid linateoseid, "Dünamiit" kuulub pigem nende ameerika indifilmide kilda, mille pealkirigi ei pruugi paari kuu pärast enam hästi meenuda. No nagu näiteks "Bass Ackwards". Kuid üldiselt sellised filmid mulle istuvad ja antud juhul aitas positiivsele muljele kaasa kenasti külakeskkonda sobiv folk-heliriba eesotsas Mumford & Sonsiga.

Eesti filmile mõeldes lisaks, et sääraseid lugusid võiks samasuguste mõnesajatuhande-dollariste eelarvete eest siingi teha. "Dünamiit" on järjekordne näide sellest, kuidas tõsiseltvõetav mängufilm ei pea tingimata kallis olema.
Kinokogemuse koha pealt jättis pisut soovida ekraani suurus ning tuhm ja hajus DVD-pilt. Kiita tahaks eesti subtiitrite olemasolu. (Kuigi tõlge vajanuks pisut toimetajakätt, nagu justfilmi lehtki, kus filmi originaalpealkirjas näpukas sees.)

Põhukino ja Põhuteater on igatahes suurepärased ideed. NO99 on vanalinna servas asuvat looduskaunist bastioni taas kasutusele võttes teinud kuldaväärt teo. Salto arhitektide loodud seest laudalõhnaline, väljast modernne hoone ning seda ümbritsev avalik pargiruum koos laste mänguväljaku ja Põhukohvikuga võib vabalt olla parim asi, mida kultuuripealinna kampaania Tallinnale toonud on. Hoopis teine tera kui kultuurikilomeeter. Bastionilt tasub läbi astuda.
Fotod: Martin Siplane, Karli Luik

Kommentaare ei ole :