4. sept 2011

Kujuteldav armastus / Les Amours imaginaires

"Les Amours imaginares" / "Heartbeats", Kanada 2010. Rež. Xavier Dolan. 95 min.


Kõigist armastusest rääkivaist teostest, mida näinud või lugenud olen, on mulle sügavaima mulje jätnud Krzysztof Kieślowski "Lühifilm armastusest", James Baldwini romaan "Giovanni tuba" ja Peeter Sauteri jutt "Kunagi ammu". Hiljuti lisandus tänu Tartuffile sellesse ritta verinoore kanadalase Dolani film armukolmnurgast, mille tippudeks on lehvivate lokkidega Michelangelo Taavetit või noort Bob Dylanit meenutav Nicolas' (Niels Schneider) ning kaks temasse armunud sõpra: Marie (Monia Chokri) ja Francis (lavastaja Dolan ise).Dolani visuaalne käekiri oli väga väljapeetud juba 20-aastase nooruki debüüdis "Kuidas ma tapsin oma ema". Siin, oma teises filmis, kasutab ta veel põhjalikumalt nii vanu kui uusi võtteid. Hoolega komponeeritud, kunstipäraselt valitud koloriidiga kaadreid ühendab hüplik breikbiit-montaaž. Ohtrad maalilised aegluubis kaadrid vahelduvad tihedalt teksti tulvil, justkui dokumentaalsete intervjuudega. Rääkivad pead, kellele hüppeliselt üha lähemale zuumitakse, paistavad 100% dokumentaalsed ning lisavad põhiloolegi kõvasti usutavust.

Aeglasi kaadreid saadab kirev ja leidlik heliriba; suur osa filmist meenutab ülistiliseeritud muusikavideot. Lugude valik on värske, mõjuv ja omanäoline alates Bachi ja Wagneri klassikast ning teemalaulust, Cheri klassikalisest palast "Bang Bang" itaalia tragedienne'i Dalida südantlõhestavas töötluses, ja lõpetades House of Paini padukargamise ning belgia pidubiidiga Vive la Fête. Dolani saundträkk toimib vaat et sama hästi kui kunagi "Trainspottingu" oma.Mis Kieślowski, Baldwini, Sauteri ja Dolani teoseid ühendab? Emotsioon - jah, aga mitte romantika, vaid alasti elu: igatsus, ootus, ebakindlus, pettumused, lootus, meeleheitlik vettehüpe tundmata kohas,  enesepaljastuse hirm ja iha. Korraga soe, ilus, nukker, naljakas ja piinlik. Mis ajendab inimesi nii käituma, mida me sedasi saavutada loodame?


PS. Ning ei, see pole hea armastusfilm mitte selle pärast, et see on prantsuse keeles. Keel ei puutu krässus karva võrragi asjasse. Dialoogi on filmis suhteliselt vähe, sõnum ja stiil on olulisemad.Hinnanguid: IMDB (6.9/10), Rotten Tomatoes (72% fresh), Anne (7/10), Dream (5/10), Cochrane (4/10), MNC Broz (2/10), Susanna (nagu vana vein, mis muutub ajaga paremaks).

1 kommentaar :

joonas ütles ...

"Kujuteldav armastus" pole suurem asi pealkirjatõlge. Pigem siis juba "Kujutletud armastus", aga etem oleks vist "Kujutlus armastusest" või "Väljamõeldud armastus".