10. nov 2011

PÖFF 2011: kümme soovitust

"Oi hundi ulgumist! Uh! Ah!" kõõrutas Ain Zak kunagi mono-ooperis "Tagahambad". Selle looga, mida juutuubis kahjuks ei leidu, tahaks tervitada kolmapäeval, 16. novembril algavat viieteistkümnendat PÖFFi.PÖFFi programm ripub juba võrgus ning erinevalt eelmisest aastast olen tänavu üht-teist näinud, mida oskan ette soovitada. Niisiis: kümme filmi, mida võib rahus kaeda, pelgamata, et taprihinnaga piletite eest letti laotud eurokuhil tuulde läheb.ARIRANG (Lõuna-Korea 2011) - Kim Ki-Duki minimalistlik autoportree-dokk. Jäta geniaalne režissöör kaamera ja deprekaga üksi suvilasse, ja ta nikerdab põlve otsas põneva asja kokku. Aga see on midagi hoopis muud kui mehe mängufilmid, nii et olge valmis üllatuma. 7/8. Mu Armastuse ja Anarhia aegne (a&a) nupp. Vikipeedia. Poff.ee

ARMASTUSES SÜÜDI (Koi no tsumi / Guilty of Romance, Jaapan 2011). Sada nelikümmend minutit seksi, vägivalda ja äraspidi huumorit Sion Sonolt. Ehe Aasia friigifilm. 6/8. Mu a&a nupp. Poff.eeJELENA (Елена, Venemaa 2011) Andrei Zvjagintsevi ("Tagasitulek") vaikne, kaunis ja mõjuv draama eetilistest valikutest tänapäeva Venemaal. 8/8. Pikem jutt sellest filmist. Poff.ee

MÄNG (Play, Rootsi 2011). Ruben Östlund vaatleb tolerantsi ja ükskõiksust laste kaudu. Tõhus ühiskonnakriitika, raju realism. Uue sajandi "Kärbeste jumal". Minu jaoks üks käesoleva filmiaasta suuremaid elamusi. 8/8. Mu a&a nupp. Poff.eeNADERI JA SIMINI LAHKUMINEK (Jodái-e Náder az Simin / Nader and Simin: A Separation, Iraan 2011). Asghar Farhadi piibellikult lihtne ja vägev draama on veel üks tänavusi filmitippe. Berlinale võitja. 8/8. Mu pikem postitus sellest filmist. Vikipeedia. Poff.ee

NORRA POJAD (Sønner av Norge / Sons of Norway, Norra 2011). Jens Lieni ("Tüütu mees") muhedalt hoogne kasvulugu ja punk-komöödia Johnny Rotteni episoodilisel osavõtul. 7/8. Mu a&a nupp. Poff.eeTORINO HOBUNE (A torinói ló / The Turin Horse, Ungari 2011). Kaks ja pool tundi Béla Tarri lohutut, narratiivita, filosoofilist, aga peaaegu sõnatut mustvalget minimalismi pole kindlasti igaühele konti mööda, aga tasub proovimist, kui on huvi filmikunsti äärmiste võimaluste vastu. Žürii grand prix Berlinalelt. 6/8. Pikem postitus.

TÜRANNOSAURUS (Tyrannosaur, Inglismaa 2011). Näitleja Paddy Considine'i ("In America", "Submariin") lavastajadebüüt on psühholoogiliselt veenev, tugevate näitlejatöödega draama agressiivsusest ja sellega kohanemisest. 6/8. Mu a&a nupp. Vikipeedia. Poff.eeVULKAAN (Eldfjall / Volcano, Island 2011). Vaikne, nappide vahenditega jutustatud inimlikult liigutav lugu vanadusest ja haigusest, kohustusest ja halastusest. Just sedasorti film, mida pärast festivali meie kinodes vaevalt et kunagi enam näha saab. 6/8. Vikipeedia. Poff.ee

ÜKSKORD ANATOOLIAS (Bir Zamanlar Anadolu'da / Once Upon a Time in Anatolia, Türgi 2011). Järjekordne film, mida soovitaks eeskätt eriti suure kinohuviga inimestele. Nuri Bilge Ceylani ("Rõhkkonnad") 140-minutine aeglane ja raskevõitu draama ei pruugi meeldida, kuid jääb kindlasti väga omanäolisena meelde. Cannes'i graandprii. 6/8. Mu a&a nupp. Vikipeedia. Poff.eeKahtlemata soovitan vaadata ka Terrence Malicki eksistentsi aluste ja äärmiste piirideni küündivat "ELUPUUD" ("Tree of Life", loe pikemalt siit), mis kuulub kindlalt aasta parimate filmide hulka. Aga et "Elupuu" linastub PÖFFil vaid lõpufilmina ning tuleb kohe pärast festivali, detsembri algul ka kinodesse, siis sellel siinkohal rohkem ei peatu.

PÖFFi-soovitusi tasub vaadata ka Kinolehe La Strada novembrinumbrist.Lisaks leiab PÖFFi programmist mitu suurepärast filmi, mis siinseis kinodes juba jooksnud - nagu Aki Kaurismäe "Le Havre" või Susanne Bieri Oscari pälvinud "Hævnen" ("Kättemaks", aka "In a Better World", meie kinodes "Taevariik") -, rääkimata vähem suurepärastest nagu Lars von Trieri "Melanhoolia". Ja suure osa kodumaise päris viljaka filmiaasta saagist eesotsas Jaak Kilmi ja Kiur Aarma "Tallinna kilude" ning Jaan Tootseni "Uue Maailmaga". Kel need veel nägemata, maksab ära kaeda.PÖFF 2011:
- pöfihullu päevaraamat
- parimad filmid
- halvimad filmid
- ääremärkusi

12 kommentaari :

joonas ütles ...

Spoilerihoiatus ka - PÖFFi veebi (küllap ka kataloogi) filmitutvustustele tasub, nagu ikka, läheneda mõningase ettevaatusega, sest need võivad vahel teie kinoelamust kahjustada. Mitte juba traditsiooniliselt ohtrate kirjavigade ega vahel napiks jääva informatiivsuse, vaid pigem (kahjuks samuti traditsioonilise) liiginfo ehk filmide ümber jutustamisega, mis ulatub nendinguteni laadis: "Elust, surmast ja loobumisest pajatav draama suudab siiski lõpetada enamvähem rõõmsal noodil."

joonas ütles ...

Päris kummaline on, et PÖFFi veebi filmivalikus pole riigid tähestiku järjekorras - see teeb maade järgi otsimise tarbetult keeruliseks. Režissöörid on küll tähestiku järjekorras, kuid veidral kombel eesnimede järgi. (Režissööride järgi otsimine muidugi lihtsalt ei tööta, nii et ses mõttes vahet pole.)

Dream ütles ...

Rääkimata sellest, et Tartu PÖFFi all olevad lingid Tartu PÖFFi FILMID ja Tartu PÖFFi AJAKAVA viivad ilma mingisuguse linnakitsenduseta üldisele filmilehele ja ajakavale. Ehk teisisõnu, need on kasutud ja kogenematule veebikasutajale ka eksitavad.

Malcolm ütles ...

Rääkimata sellest, et Tartu PÖFF on niisama Tallinna peenisepikendus.

joonas ütles ...

Et siin oleks mõni positiivne komm ka, siis: oma kava hakkas tööle ja selle küljes on iCali eksport. Super!

Malcolm ütles ...

Et saaks ikka positiivsusilmingutele midagi vastu panna, lisan, et minul ei lase süsteem näiteks uuesti sisse logida.

joonas ütles ...

Sellega on jah mingeid jamasid. Ma ka täna kohe ei saanud, tuli kümme korda erinevate brauseritega proovida. Lõpuks siiski õnnestus.

Kui keegi PÖFFi tiimist seda kommentaariumi siin kunagi lugema peaks, siis kogu selle pideva logimise võiks ära kaotada. Tehke nagu Gmail - logid ühe korra sisse ja jäädki sisse, raz i navsegda, olgu brauser kinni või lahti, kuni ise välja logid

Malcolm ütles ...

PÖFFi lehel vastasid nad mulle nii: "Hetkel on probleem selles, et sisse logimine ei reageeri klahvile enter. Teeme selle kohe-kohe korda. Seniks aga, vajutage lihtsalt nupule "Logi sisse" ja peaks toimima."

Mart ütles ...

Joonas, loe hoolikamalt. Riigid on esitatud rangelt tähestiku järjekorras, ainult et mitte eestikeelsete nimede järgi.

Aga tähestik on üldse poliitiliselt ebastabiilne nähe. Meenutagem Dovlatovi "Esimest kompromissi", kus ajakirjanik oli teinud jämeda ideoloogilise vea, loetledes oma artiklis riike tähestiku järjekorras.

"See on vale lähenemine," oigas (toimetaja) Turonok, "kehtib raudne reegel. Kõigepealt demokraatlikud riigid, siis neutraalsed ja alles siis blokiga liitunud maad..."

joonas ütles ...

Et siis rangelt mis keele järgi? Kanada-Šveits-Tšiili? Egiptus-Hispaania-Soome-Prantsusmaa? Ideoloogilised kaalutlused tunduvad isegi tõenäolisemad - aga millised need küll olla võiksid? Põnev.

Mart ütles ...

Tjah, hakkasin nüüd isegi lähemalt vaatama... Aga tippdomeenide järgi klapib küll:
CA (Canada), CH (Šveits), CL (Tšiili), /---/ EG (Egiptus), ES (Hispaania), FI (Soome), FR (Prantsusmaa).
Nii et ära karga teistele ninna, kui endal nupp ei noki. ;)

Kaarel ütles ...

Katsetusi teemal, kuidas pakutavat filmide ja linastuste hulka lihtsamalt hallatavaks muuta:
http://poffikt.apphb.com/