17. nov 2011

Rünnak rajoonile / Attack the Block

"Attack the Block", Inglismaa 2011. Rež. Joe Cornish.


Ei hakka siin põõsa ümber peksma, vaid ütlen otse: haaravamaid tänavusi ulmekaid "Lähtekoodi" kõrval ja parim tulnukafilm pärast "District 9". Nagu viimase režisöör Neill Blomkamp, nii on ka Cornish lavastajana debütant ja mõlema linateosed on kui värske briis läppuma kippuvas žanris, mida viimasel ajal paremal juhul sisustavad uusversioonid nagu "The Thing", halvemal juhul aga kulunud ideede väsinud taastöötlused nagu "Super 8" või arutud rahaveskid nagu "Battle Los Angeles".

"D9" võlus eelkõige uutmoodi tulnukatega. Siinsed tulnukad on ka toredad ja omanäolised, aga suurema magneedina mõjub hoopis realistlik "teine London", mida silmaringi reisijuhist ei leia. Samasugused alamklassi alaealised, kelles seisnes mu jaoks seisnes Andrea Arnoldi draama "Fish Tank" kogu veenvus. Arnoldi filmiga seob Cornishi debüüti ka moekas saundträkk: taustal pulseerib pea pidevalt Basement Jaxxi tüüpide keeratud biit.

Nii et "Attack the Blocki" sarm on suuresti tänavakultuuris - mis on viisakas väljend ütlemaks, et tegelikult on peategelased lihtsalt teismelised pätid, needsamad, kes alles hiljuti Londonis autosid süütasid ja poode rüüstasid. Jätab autentse ja usutava mulje, eriti et tegelasi ei püüta kunstlikult heaks ega sümpaatseks muuta. Lisaks lustakas dialoog, tihe tempo, piisavalt rutiinivaba stsena, pisut goret ja ohtralt huumorit nii kanepiga kui ilma. Kokku suurepärane ulme-meelelahutus.


PS. Kõike arvesse võttes on hämmastav, et juulis linastunud film pole oma eelarvet tagasi teeninud. Mis siis veel, kui mitte see? No ehk jõuab veel. Ehk on sõltumatuil filmidel veel lootust."Rünnak rajoonile" PÖFFil. Hinnanguid: IMDB (6.8/10), Rotten Tomatoes (90%), Roger Ebert (6/8), Spellbound (8/10), Cochrane (7/10), Malcolm (6.5/10), lyhiyhendused (tubli!).

Kommentaare ei ole :