18. nov 2011

Videviku saaga. Koidukuma. Osa 1 / The Twilight Saga: Breaking Dawn. Part 1

"The Twilight Saga: Breaking Dawn. Part 1", USA 2011. Rež. Bill Condon. 117 min.


Mu esimene "Twilight". Läksin kinno kindla veendumusega, et kui peaksin sellest kirjutama, saan kasutada väljendit "valus pask". Tehtud, linnuke kirjas, aga see pole hinnang. Pelgan muutuda paariaks ja puutumatuks, kaotada suurema osa lugejaid, kõik sõbrad ja kutse blogijate kokkutulekule, ent ei saa siiski öelda, et see oleks maailma halvim film. Mitte et sihuke loid ilulemine mulle hirmsasti istuks - see huvitab mind enam-vähem sama palju kui kaubamaja vaateaken. Aga "Twilight" polegi mõeldud mulle, vaid tütarlastele, ja sihtgruppi arvestades on "Breaking Dawn" laitmatult tehtud megaeelarvega ulmeline seep. Umbes nagu "Heroese" kolmas hooaeg kergete Coppola "Dracula" elementidega.

Õilsad, kaunid, kahvatud, kuid temperamentsed tegelased, sulnid maastikud, luksuslikud interjöörid, eksootika, romantika ja siivas erootika - nagu kolmkümmend aastat noorem, heteroseksuaalne ja monogaamne vastus "Seksile ja linnale". Postkaardivaade Riole, paradiisisaar ja kuukuma ookeanil. Kui muusikast parelleele otsida, siis nagu Kenny G kohtuks James Bluntiga. Unelmate pulm, Trieri "Melanhoolia" pulma absoluutne vastand. Langevad õielehed, pisarad, kangelanna nimi on Bella Swan. Niipaljukest kui ses glosspaberist pildiajakirja-maailmas üldse probleeme esineb, on need üleloomulikud. Igapäevamured puuduvad sootuks, toimetulekuraskusi ei eksisteeri, suhted on lihtsad ja põhinevad alati suurtel ja puhastel tunnetel, hirm seksi, sigimise ja surma ees on kanaliseeritud müstikasse, et vaataja saaks olla kindel, et tal pole nende jamadega mingit pistmist. Perfektne eskapistlik fantaasia.

Hea küll, igaüht ei köida steriilsed disainvampiirid ja klanitud libahundid, mõni armastab hoopis mörisevaid zombisid ja tilkuvaid tulnukaid - aga jäägu igale oma kujutlusilm, mida eelistada pettumustega tädetud tõelisuse kõrbele. Fantaasialembus pole ju mingi süü, olgu fantaasiad millised tahes. Kui teos kehastab unelmaid ja valmistab rõõmu, siis antagu minna.

Ise sain taustsüsteemi tundmata vaid paar korda muheleda - tänu jõulisele, klišeid mitte pelgavale retoorikale ja kohmakavõitu võsavillemi-efektidele -, aga suur saalitäis noori neide lustis kuuldavalt. Tapvalt igav polnud mulgi, lõpu poole hakkas nagu natuke juba toimuma. Enam-vähem nagu tänavune "Punamütsike", ainult pikem ja aeglasem.

Küllap toovad need kalbed vereimejad ja libasoed veel laiale publikule palju toredaid hetki, kui valmivad paroodiad, mille jaoks kogu see värk on nagu loodud. Ei jõua ära oodata linateost "The Twilight Saga: Breaking Wind"."Videviku saaga: Koidukuma - Osa 1" PÖFFil ja kinodes: Solaris, Forumcinemas, Tartu Cinamon. Hinnanguid: IMDB (3.8/10), Rotten Tomatoes (29%), Roger Ebert (5/8).

9 kommentaari :

joonas ütles ...

Müstilisem kui "Koidukuma" ise on küsimus, miks pidi parasjagu juhtumisi kobarkinodesse saabunud kassatükist saama Justi avafilm ja ühtlasi kogu tänavuse PÖFFi esimene mängufilm. Kas Just ja PÖFF ei esindanud kunagi mitte teistsugust, sõltumatumat ja omanäolisemat kinokultuuri?

Või ei saanud kõigi aegade parimat saagat maha magada? Huvitav, mida Snorri Sturlusson sellest arvaks?

Samas - kui "Lõvikuningas 3D-d" võib julgelt pidada käesoleva aasta suurimaks ja sügavaimaks kinoelamuseks, nagu väidab PÖFFi kodukas, siis miks mitte, eks ole.

Malcolm ütles ...

Selliste hetkede taustal jääb sinu hingele igaveseks "Sotsiaalvõrgustikule" sülitatud 2/8.

joonas ütles ...

Panen neid hindeid puhtalt emotsiooni pealt, mingit teadust ega objektiivsust sealt otsida ei maksa. See on üks säärane numbrimäng, mida meedia armastab ja ühel hetkel andsin sellele edevusest sõrme.

Mis puutub "Social Networki", siis see ei meeldinud mulle mitte üks teps. Mu meelest oli see jube igav, tüütu ja labane eputamine.

Finscherit ma hindan üldse natuke teise mõõdupuuga kui "Twilighti", sest Finscher on pika elu jooksul mitu tõsiselt head filmi teinud. Tema jaoks on latt hoopis teises kohas, kuigi tema viimaseid projekte arvestades tuleks ilmselt hakata seda madalamale laskma.

Oled sa ise "Breaking Dawni" näinud? Ebert annab sellele lausa 5/8.

Kalmsten ütles ...

Nu eks peab filmiblogijate kärajad kokku kutsuma, et arutada sinu personaalküsimust.... :)

Malcolm ütles ...

Ei ole ja ega ei ole ka plaanis vaadata. Esimene "Twilight" sai kunagi huvi pärast ära kaedud, aga järgede lihtsalt sellestsamast huvist filmimaailma vastu vaatamise mõttele tõmbab kriipsu peale väike alarm peas, mis meenutab, kui palju on kinoajaloost veel väärt kraami vaatamata. Ja mida kõike üleüldse selle ajaga veel teha võiks.

See on üpris üllatav, et "Sotsiaalvõrgustik" sulle kohe nii halva mulje jättis. Üldiselt kattub meie maitse siinsete arvustuste põhjal vägagi paljus, aga näiteks mainitud film oli minu meelest nii Fincheri parim töö kui üleüldse eelmise aasta parim film.

Tulles tagasi Edwardi ja Bella romansi juurde, siis Eberti hinnangud on nagu nad on. Vanahärrale meeldivad paiguti päris üllatavad popkornikad. Ja noh, kui võtta arvamus kokku sellesse numbrite mängu, siis ega 4/8 ega 5/8 ole päris selline kinno jooksma soovitav hinnang.

Aga muuseas paremal käel ilutsevad kaheksa kaheksast filmid panin kõik oma PÖFFi-kavasse.

joonas ütles ...

Nende hinnagute puhul mängivad ootused päris olulist rolli. "Twilighti" vaatama minnes olin ette nii negatiivselt häälestatud, et sealt sai ainult ülespoole liikuda.

Ma ei soovita "Koidukuma" ei vaadata ega mitte vaadata. Üheski mõttes vajalik film see muidugi ei ole ja igal juhul on sellel piisavalt austajaid, kes leiavad selle niikuinii üles, ja piisavalt vaenlasi, kes seda juba eos vihkavad, ilma et oleks vaadata vajagi.

Finscheri puhul olid ootused tänu tema neljale esimesele filmile väga kõrged, kuigi juba "Panic Room" oleks ju võinud ettevaatusele manitseda. Ja selle baasilt olingi pettunud, et "Social Network" ei rääkinud minuga üldse.

Mis puutub Ebertisse, siis tihti meie hinnangud kattuvad, kuid lahkuminekuid tuleb ikka ka ette. Näiteks mu suurele lemmikule, Jarmuschi "Limits of Controlile" andis Ebert ühe punkti kaheksast. Päeva lõpuks on see alati delo vkusi, kellegi maitset ei saa 100% usaldada.

Kalmsten ütles ...

Vot sorri pojad , aga ma ei saa kuidagi sellest lavastaja-onast aru.
Minu arust on igal ühel eksistentsiaalseaduslik õigus ebaõnnestuda või "ebaõnnestuda" ja seetõttu topin oma eeldusi pigem erinevate asjad kooslusele, kui lavastajatest-peaosatäitjatest laotud vundamendile.
Muidugi, tunnistan, et olen kursis sellega, et igasugused kooslused on just need elemendid, mis kõige kindlamini tööle ei hakka...aga jah.
Lihtsalt, et kui keegi teeb filmi mis sulle meeldib ja ka mingile üldsuse meeldib, siis kas see tähendab, et ta teeb ka ülejäänud sellised - loodetavasti mitte. Kevin Smith ntx üllatas mind oma Red state-ga - hunnik stoner-geeke naguinii solvus Red State peale ja tundis end reedetuna.
Minu jaoks aga - hoolimata oma teispoole vaimustusest - on tema komöödiad igavad ja seega edu veel eksperimenteerimisel ...
Muidugi on see mu isiklik arvamus, aga ma ...niisama igavlen. :)

Anonüümne ütles ...

Paroodia ju täiesti olemas. "Vampires Suck".

joonas ütles ...

Olen kuulnud, aga pole näinud. Ja kuulnud olen peamiselt seda, et ka see film imevat hirmsasti.