3. dets 2011

2011 novembri teine pool kinodes: piletihind tõusis taas

Novembri teise poole sisustas minu jaoks enam kui küllaga PÖFF, millest kirjutatu leiab siit. Ühtki festivalivälist filmi ma vaatama ei jõudnud, kui mitte arvestada kõigi aegade parima saaga sildi all Just Filmi avafilmina PÖFFi kavva pugenud libahundi- ja vampiiriromanssi "Videvik", millest kirjutasin pikemalt siin.Publiku võimalused kinos vampirismiga kokku puutuda ei piirdunud aga "Videvikuga".

Esimese nukra üllatuse pakkus kuu algul seesama PÖFF, kelle täispileti hind oli tõusnud veerandi jagu (mullu 4.79€, tänavu 6€) ning sooduspileti hind lausa 40% (mullu 3.20€, tänavu 4.50€). Niisiis hüppeline hinnatõus, eriti vaesemate filmihuviliste - õpilaste, tudengite ja pensionäride jaoks.

Kui algul tundus säärane hind ka tava-kinopiletiga võrreldes ebaproportsionaalselt kõrge, siis see mulje lõi festivali jooksul kõikuma. Tänavu juba tont teab mitmenda hinnatõusu käigus kuulutas riigi suurim kino Plaza uueks tavapileti hinnaks 6.50€ (3D-piletid on veel kallimad). Tõsi, see hind kehtib vaid õhtul ja nädalavahetustel, aga millal tavainimene siis veel kinos käib?Pressiteated armastavad rääkida piletihindade ühtlustamisest, korrigeerimisest, süsteemi täiustamisest ja tõusust mõningal määral. Tõesti, igakordne tõus ei pruugigi olla suur, kui hinda tõsta piisavalt tihti. Aga vaevalt et see retoorika, mis pealegi üsna naljakal kombel iga natukese aja takka sõna-sõnalt kordub, suudab kellegi silmis kasvu tegelikku suurust varjata.

Meenutagem, palju maksis kinopilet aasta eest. Eesti Filmi Sihtasutuse andmetel oli keskmine kinopileti hind mullu 3.70€. See oli keskmine.

Tavapilet tavafilmidele maksis käesoleva aasta algul sealsamas Plazas 3.50€ ja õhtune pilet 4.10€. Seesama õhtune piletihind on niisiis vähem kui üheteist kuuga tõusnud 58%. Maakeeli öeldes - kinopilet on tänavu läinud enam kui poole kallimaks.Miks ma räägin siin Plaza, aga mitte Solarise või mõne muu kino hindadest? Sellepärast, et kinokülastaja jaoks märkimisväärset vahet pole. Plaza on suurim kino ja nende hind on hetkel kõrgeim, üldiselt aga käib kinopileti hind igal pool samamoodi ühte sammu nagu kütuse hind. Piisab, kui vaadata näiteks põhjalikku kinohindade võrdlust, mille tegi Eveli Pung juunis oma blogis Almost Famous, ja võrrelda seda hetkehindadega (täispilet tavakliendile).

AegPlazaSolarisSõprusArtis
Nädala sees päeval4.50€4.50€4.50€4.20€
Nädala sees õhtul6.50€5.00€4.50€4.80€
Nädalavahetusel6.50€6.00€4.50€5.20€

(Õhtune hind algab kell 18:01, Artises kell 15:01. Viited hinnakirjadele: Plaza, Solaris, Sõprus, Artis. Hinnakirjad muutuvad ajas; tabel kajastab hindu 3. detsembri 2011 seisuga ega arvesta kõikvõimalikke erijuhtumeid ja -soodustusi.)

Näeme, et kui juunis olid Solarise vaadeldavad piletid pigem kallimad kui Plazas, siis hetkel on vastupidi, kuid tõusnud on kõik hinnad. Publiku jaoks on üsna ükskõik, kas peal on Vestmann või Piibeleht. Kui üks suur kino tõstab hindu, tulevad teised tasapisi järele.Ja miks ma ei räägi siin kliendiprogrammidest, mis enamikul kinodest on olemas ja millega ühinenule on pilet odavam? Sest seegi ei muuda üldpilti. Kliendihinnad on tõusnud samas rütmis ülejäänud hindadega. Näiteks Plazas on need tavahindadega otseselt seotud: klient saab allahindlust kindla protsendi tavahinnast.

Kui hinnatõus jätkub tänavuses tempos ja apokalüpsis vahele ei astu, maksame me aasta pärast tavalise kinopileti eest üle kümne euro ja kahe pärast kuusteist. Sestap on vägagi põhjust arvata, et mullune rekordiline kinokülastuste arv - üle kahe miljoni - jääb Maarjamaa tippmargiks igavesest ajast igavesti. Olgem siis rõõmsad, et meie silmad seda näha said.

2 kommentaari :

Kober ütles ...

Tjap.
Tunne on, et katsetatakse ülempiiri ja kui see käes, lastakse üks eurik alla ja siis sinna ta jääb, enne see kasv ei peatu.
Pole nagu vaene, otse rahakotile ei käi, aga põhimõtteliselt on vastik tunne, et inimestega käitutakse häbematult.

joonas ütles ...

Lagi pole veel käes. Vaid mõne aasta eest oli meil kinopileti hind õhtuti 120 krooni (7.67€).

Ma ei tea, mis metoodikaga EFSA keskmist kinopileti hinda arvutab, aga selle sajandi (ja ühtlasi ilmselt kogu iseseisvusaja) kõrgeim keskmine oli 4.50€ aastal 2008. Näis, mis sel aastal keskmiseks tuleb. Aasta pole veel läbi.