24. jaan 2012

Ole õnnistatud, Ozzy Osbourne / God Bless Ozzy Osbourne

"God Bless Ozzy Osbourne", USA-Inglismaa 2011. Rež. Mike Fleiss, Mike Piscitelli. 94 min.


Dokid rokk- ja popstaaridest jäävad tihti ühekülgseks kiidulauluks ja meie aja kangelaste imetlemiseks. Nende vaatajaskond kipub seetõttu piirduma fännide või vähemalt konkreetsest artistist huvitatud publikuga. Näiteks mu jaoks eimidagiütlevast tiini-iidolist rääkiv "Justin Bieber: Never Say Never" on mul siiani lõpuni nägemata. Kohe kuidagi ei viitsinud üle paarikümne minuti, Scorsese "George Harrison: Living in the Material Worldi" aga vahtisin rahumeeli kolm ja pool tundi tundi, ja oleks vist nõus veelgi vaatama.

No eks nende kahe doki tase ole ka filmidena sama erinev kui nende objektidel muusikutena. Päris raske on mõelda "Bieberist" ja "Harrisonist" kui võrdselt vaatamist väärt muusikadokkidest (nagu Ekspress pakub). Kuid üks asi ühendab neid küll ja see on läbini positiivne, kriitikavaba ja imetlev vaade oma objektile. Ainult jumaldamisele on aga raske dramaturgiat ehitada. Konfliktita ei teki köitvat lugu.Ozzy-film on ses mõttes ebatavaline rokk-dokk, et see pole lihtsalt ühe järjekordse iginoore rollimudeli evangeelium, vaid huvitava ja vastuolulise tegelase portree. Konflikti tagab see, et Ozzy on kogu elu, varsaeast vanaduseni välja olnud out of control. Alkoholism, narkomaania, märatsemine, pilditus, mõrvakatse, kaks perekonda lapsi, kes räägivad, kui vilets isa neil oli. Ozzyt ei saa keegi naljalt eeskujuna võtta, selleks peaks ikka püsti põrunud olema - ikka märksa enam kui näiteks Lemmy puhul, kellest tehtud dokk näitab sarnaste tarbimisharjumustega, kuid alati soliidseks jäävat härrasmeest, kellel on kõik kontrolli all. Ozzy ei kontrolli suurt midagi ning nii hoogne ja nauditav film kui "Lemmy" oligi - just tänu konfliktsele mitmekülgsusele eelistan käesolevat Ozzy-dokki.

Tasub vaadata isegi siis, kui Ozzyst palju ei tea või ei pea, sest mees on persoonina nii värvikas ja - kui pimeduseprintsiks hüütu kohta nii võib öelda - koomiline. Sõge, kuid siiras ja sümpaatne. Võluv ja lõbus film.
"Ole õnnistatud, Ozzy Osbourne" Tallinna DocPointil. Hinnanguid: IMDB (7.4/10), Rotten Tomatoes (80%).

Kommentaare ei ole :