26. jaan 2012

DocPoint 2012: South

"Sud", Prantsusmaa 1999. Rež. Chantal Akerman.

Teine Ameerika, mida me pole harjunud ekraanil nägema. Letargilise atmosfääriga väikelinn paistab pealtnäha peaaegu nagu mõni ajale jalgu jäänud Eesti kolgas. Võsa, heinamaad, madalad räämas majad, päevinäinud autod. Lehm supleb jões. Aga siin elab kaks rassi ja toimub räige lintšimine. Ohvrit lohistatakse auto järel, kuni tema keha tükkideks laguneb. Jõhker meenutus sellest, et rassivägivald pole Ameerikas sugugi kauge ja ületatud minevik.

Belglanna Akermani filmi teeb eriti võimsaks, lausa vastupandamatuks viis, kuidas kurvast teemast räägitakse. Ei mingeid autorikommentaare ega emotsionaalset väljapressimist. Heli on eranditult naturaalne, välivõtteid saadab tuule pahaendeline ragin mikrofonis. Intervjuud kohalikega vahelduvad vaikeluliste tänava- ja looduspiltidega. Ilus, lausa lootusrikas mälestusteenistus kohalikus koguduses. Ülipikad staatilised kaadrid. Kaamera on enam-vähem kogu aeg paigal ja statiivil, liikudes vaid teosammul kulgevas autos. See kõik meenutab Gus van Santi parimaid töid. Olles tükk aega tagaaknast vaikselt kaugusse kaduvat igavat asfalti jälginud, taipad järsku, mis tee see võib olla ja miks seda näidatakse.

Ainult veidi kvaliteetsem meedium saanuks selle filmi veel paremaks teha. Kuid teisalt annab madala resolutsiooni ja inetute värvidega videopilt just oma ebaloomulikkuses teatud vahetu tegelikkuse efekti.

Hinne: 7/8"South" Helsingi DocPointil 2012. Hinnanguid: IMDB (6.1/10).

2 kommentaari :

Colorado ütles ...

tuleb järgi uurida

Kober ütles ...

Tuleb jah.