23. jaan 2012

Sõjaratsu / War Horse

"War Horse", USA 2011. Režissöör Steven Spielberg. 146 min.


Kahtlemata on seesinane lugu ühe kabjalise juhtumistest esimese ilmasõja päevil suur, mingis mõttes ka eepiline. Detailid ja dekoratsioonid on uhked, ilmasõja keskkond muljetavaldavalt loodud. Sõja peale on Spielbergil kätt ja silma, kuigi täielik veretus kahandab kõvasti lahingute veenvust. Muidugi, vanusepiirangut tuli vältida, sest sisult on see leebelt öeldes muinaslugu, kus iga samm ja emotsioon suurem kui elu.Mitte nii leebelt öeldes aga on see sedasorti pateetiline melodraama, kus muusika jagab vaatajale vahetpidamata näpunäiteid, kuidas tuleb mõelda ja tunda. Kuigi vaatajal on kõik ammu selge, sest kogu see kangelaslikkus ja üllus on tal lapseeas kümneid kordi loetud, kuuldud ja nähtud.

Muinasjuttude ja multifilmide fantaasiamaailmad on tulvil üdini positiivseid kangelasi, kes võitlevad puhta kurjusega ja enamasti ka võidavad. Uuemal ajal on see zoroastristlik pimeduse ja valguse heitlus koomiksite ja ulme pärusmaa, ja sealgi püütakse tegelaste lõputut headust reeglina mingi siseheitluse või varjatud nõrkusega huvitavamaks muuta.Spielbergi "Sõjaratsu" kangelane tegutseb justkui reaalses ajaloolises maailmas, kuid tal pole ühtki puudust. Kui ta oleks inimene, oleks ta Kristus ja Lancelot ühes isikus. Täiuslik armastus, eneseohverdus, tugevus ja julgus, mis kannatab ainult süütult, ainult sellepärast, et maailm tema ümber on ülekohtune ja ebatäiuslik. Selline positiivsuse kontsentratsioon, isikustatud idee, on ebainimlik, või kui soovite, üleinimlik, ja sestap sobibki seda kehastama loom. Lassie. Telder mustang. Valgekihv. Spielbergil taas hobune. Inimesele ideaaliks ja eeskujuks üleinimlikustatud fantaasiaelukad.

Lapseeas on säärased lood küllap omal kohal ja mõjuvad liigutavalt. Mu elatanud pilgule paistab "War Horse" aga üleliia standardne ja mõttelaisk, nahkne ja ootuspärane, õõnes ja juustune. Kena näeb välja, vaadata võib, aga väga ei soovita. Hobusefilmidest tasuks praegu vaadata hoopis Béla Tarri "Torino hobust".
"Sõjaratsu" kinodes: Solaris, Plaza, Cinamon. Hinnaguid: IMDB (7.4/10), Rotten Tomatoes (77%), Roger Ebert (7/8), Peter Bradshaw (2/5).

Kommentaare ei ole :