1. veebr 2012

The Specialist - Portrait of a Modern Criminal / Un spécialiste, portrait d'un criminel moderne

"The Specialist - Portrait of a Modern Criminal" / "Un spécialiste, portrait d'un criminel moderne", Iisrael-Prantsusmaa-Saksamaa-Austria-Belgia 1999. Rež. Eyal Sivan. 128 min.


Kolmas festivalil nähtud Eyal Sivani film annab aimu, et tema ampluaa ulatub "Izkori" ja "Jaffa" sionismikriitikast kaugemale. "Spetsialist" tundub rohkem dokumendi kui tavamõistes komponeeritud dokkfilmina. Filmi kaks tundi on kokku lõigatud SS-Obersturmbannführer Adolf Eichmanni üle kuuekümnendail peetud kohtuprotsessi jäädvustusest, kuid tulemuseks pole kuiv ega igav kohtukroonika, vaid pikkusest hoolimata köitev ning mõjuv mõtisklus heast ja kurjast.

Hannah Arendt on Eichmanni protsessiga seoses rääkinud kurjuse banaalsusest ja Sivani film toetab seda käsitust. Säärane kurjus ei seisne mitte pahatahtlikus või sihikindlas püüdes halba teha, vaid lihamasina tubli mutrikese usinas käsutäitmises küsimusi esitamata. Eichmann oli pedantselt korralik ametnik, kes järgis juute koonduslaagrisse saates germaani täpsusega ülemuste korraldusi, moodsamaid termineid kasutades lähtus füüreri visioonist ja oma ametkonna missioonist.

Maailm oleks parem paik, kui seda filmi vaataks igaüks, kelle ametiga kaasneb mingi, ükskõik kui väike võim.
Hinnanguid: IMDB (7/10), Rotten Tomatoes (audience 88% like).

Kommentaare ei ole :