21. veebr 2012

Issanda aasta 2011 parimad filmid

On üks oluline põhjus aastatabeleid mitte koostada: need ei saa kunagi olla kuigi täielikud ega ammendavad, isegi kui jätta kõrvale filmielamuste sõltuvus juhutegureist nagu isiklik meeleolu või publiku käitumine kinosaalis.

Maailmas valmis mullu viiekohaline arv filme. Tänaseks olen neist näinud heal juhul kolmekohalise arvu. Nähtud linateoste hulk ajas küll mõnevõrra kasvab, kuivõrd suur osa aasta filmitoodangust jõuab kinno ja levisse alles järgneva aasta jooksul. Kuid igal juhul on see kilometraaž hoomamatu ja enamust sellest ei näe ma iial. Ei oleks füüsiliselt võimalik ja ega ei tahagi kõike vaadata.Niigi koguneb nähtud filme sellises koguses, et kui kirja ei pane ja kokkuvõtteid ei tee, siis lähevad nad meelest. Suurimad elamused vast ei unune täielikult, küll aga see, millal mõni film tehtud või nähtud on. Sestap ei maksa tabeli koostamisega ka lõputult venitada, kuni see jääbki tegemata nagu mullu.

Kui see juba siin jutuks tuli, siis mainin mälu järgi lühidalt ära parimad aastal 2010 valminud mängufilmid: Iñárritu "Biutiful", Popogrebski "Как я провел этим летом", Skolimowski "Essential Killing", Loznitsa "Счастье моё", Graniku "Winter's Bone", Balabanovi "Кочегар", Helanderi "Rare Exports", Dolani "Amours imaginares", Levinsoni "You Don't Know Jack", Mike Leigh' "Another Year" ja Kiarostami "Certified Copy".

Ning aasta 2010 mälestusväärseimad dokid: "Marwencol", "Marathon Boy", "Waste Land", "Inside Job", "Senna", "Lemmy" ja "Catfish". Viimase avastasin enda jaoks muide tänu Areeni aasta filmi tabelile.  See näitab kasutegurit, mis säärastel toppidel võib lisaks juhuslike vaatamiskogemuste üldistamisele olla: soovituste pakkumine. Ehk leiab keegi ka alljärgnevast mõne.
Viis parimat aastal 2011 valminud mängufilmi (tähestiku järjekorras):
 • ELUPUU / Tree of Life. USA, režissöör Terrence Malick
 • JALGRATTAGA POISS / Le gamin au vélo. Belgia, režissöörid Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
 • KUHU NÜÜD MINNA? / Et maintenant, on va où? / Where do We Go Now? Liibanon, režissöör Nadine Labaki
 • MÄNG / Play. Rootsi, režissöör Ruben Östlund
 • NADER & SIMIN: LAHKUMINEK / A Separation / Jodái-e Náder az Simin. Iraan, režissöör Asgar FarhadiVeel kuus olulisemat mängufilmi aastast 2011:
 • BEEBIMONITOR / Babycall. Norra, režissöör Pål Sletaune
 • JELENA / Елена. Venemaa, režissöör Andrei Zvjagintsev
 • OHTLIK MEETOD / A Dangerous Method. Kanada, režissöör David Cronenberg
 • PUMPPÜSSIGA PARM / Hobo With a Shotgun. Kanada, režissöör Jason Eisener
 • RISKIPIIR / Margin Call. USA, režissöör J. C. Chandor
 • TORINO HOBUNE / A torinói ló / The Turin Horse. Ungari, režissöör Béla TarrKaheksa 2011. aasta tõhusaimat dokki:PS. Nagu öeldud, aja jooksul tiksub nähtud filme juurde, muuhulgas neidki, mida aasta parimate hulka lugeda. Et algset nimekirja mitte iga kord ringi tegema hakata, lisan need siia postskriptumisse. Dokkidest kuuluvad 2011. aasta tippude sekka veel:
2011 parimate mängukate seas on ka:Veel 2011. aastat kokku võtvaid liste: Trash, lyhiyhendused, Eveli, pikseldused, klm, Raul, Kinoleht La Strada, Malcolm (mängufilmid), Malcolm (dokid), LiveForThis.

Kommentaare ei ole :