16. veebr 2012

Vasaku jala reede / Bad Hair Friday

"Vasaku jala reede" / "Bad Hair Friday", Eesti 2012. Rež. Andres Kõpper, Arun Tamm. 96 min.


Kui kriitikat uskuda, siis on kohalik krimifilmindus tasapisi ülesmäge kulgenud. Ilmar Taska 2004 valminud "Täna öösel me ei maga" tituleeriti mitmel pool eesti kõigi aegade halvimaks filmiks, Andrus Tuisu 2009 linastunud "Pangarööv" aga pälvis arvustajalt vaid aasta halvima tiitli. Järgmisel aastal valminud Andres Puustusmaa "Punase elavhõbeda" retseptsioon oli veelgi leebem. Eeltooduga võrreldes küllalt vaoshoitud moel arvas esikriitik Jaan Ruus, et film karistab vaatajat, ja esiblogija Trash, et piinlik. Ja Puustusmaa mulluse "Rotilõksu" puhul räägiti juba heast dünaamikast. Eesti filmi grand old lady Tiina Lokk nentis, et Puustusmaa pole sugugi halb režissöör, ainult dramaturgia jääb nõrgaks.

Nii et ootused "Bad Hair Friday" suhtes pole sugugi liiga madalal, kuigi napist eelinfost kõrva jäänud jutud mikroeelarvest ja kogemusteta tegijaist äratasid veidi talgufilmilikku kõhedust. Õnneks on tulemus amatöörlusest ja piinlikkusest kaugel. Anne Sääse Delfi arvustuse pealkirjas esimese õhinaga välja hüütud "geniaalne" on vast liialdus (paar tundi hiljem oli Delfi selle sõna pealkirjast kustutanud), kuid tundub, et "Bad Hair Friday" paneb omas žanris siiski lühema või pikema puuga ära kõigile eelmainitud kriminullidele, aga ka tänavusele Eesti-Soome koostööle "Rat King".

"Vasaku jala reede" ei varja oma eeskujusid. Esmane ja suurim suunanäitaja tundub olevat Guy Ritchie debüüt "Lock, Stock and Two Smoking Barrels", aga tsiteeritud on näiteks ka Danny Boyle'i "Trainspottingut" ja Tarantino "Reservoir Dogsi". Sääraseid eeskujusid polegi põhjust häbeneda, aga mis olulisem - häbeneda pole põhjust ka seda, kuidas tsitaadid on õnnestunud siinseisse oludesse portida ja tööle panna. "Hollywoodi" klubis hängivate jõmmide ja beibede maailm on esitatud komöödiale kohaselt karikatuursena, kuid paistab õõvastavalt usutav.

Üks, mis aitab luua elulähedast muljet, on uute nägude rohkus. Tuntud filminägusid nagu Priit Võigemast või Ivo Uukkivi leidub, kuid nad ei domineeri liialt. Selle eest, et kogemusteta näitlejad nii hästi hakkama saavad, tuleb ilmselt tänada ka noori, samuti mitte just liialt kogenud, kuid selgelt andekaid režissööre Andres Kõpperit ja Arun Tamme. Peale mõne tegelase kohati arusaamatu diktsiooni pole näitlejatöödele vähimatki ette heita. Ka kohalikud tähed ja tähekesed nagu Ott Lepland ja Margret Järv ei jaluta mitte suvaliselt korraks kaamera eest läbi, et endale ja filmile linnuke kirja saada, vaid sobituvad kenasti tervikusse. "Bad Hair Friday" Eesti-kuvand pole just meeldiv, kuid elukauguses ega kontaktituses reaalsusega seda süüdistada ei saa. Ja vaadata on lõbus.

Kiita tahaks nii stsenaariumi kui lavastajatööd. Juba Aristotelese poolt kohaseks peetud ajaühtsuses (ühe päikeseringi piiresse mahtuv) põimuvate lugude rägastik võib jääda veidi segaseks, aga ükski tegevusliin ei feili täielikult viisil, mis mõnelegi varasemale kohalikule kriminullile saatuslikuks on saanud. Lugu ei muutu igavaks ega vaju ära, vaid areneb lõpu poole üha huvitavamaks. Dialoog on värske ja kõnekeelne ning sisaldab piisavalt nii lolli kui veidi vähem lolli nalja (Nietzsche tsitaadid Võigemasti kurikaela suus). Kaameratöö ja montaaž toimivad, lavastajad teevad leidlikke valikuid nagu märuli- ja vägivallastseenide kaadri taha jätmine.

Kui püüda ka pisut kriitilisemat nooti mängu tuua, siis epiloog tundus liigsena. Ja nagu eesti filmis ikka - tõeliselt vastikuid tegelasi napib. Lõviosa Eesti profinäitlejaid jätab veenva retsi mängimiseks liiga viisaka ja intelligentse inimese mulje. "Bad Hair Fridays" tundub mõni mitteproff ses plaanis tõsiseltvõetavamgi.

Kokku tubli saavutus. Aasta alles algas, aga "Vasaku jala reede" on pärast "Umbkotte" tänavu juba teine õnnestunud linateos, mis valminud EFSA toeta. Pole need filmitegemise võimalused siinmail midagi nii ahtakesed kui vahel räägitakse, ja pole ka kõik eesti filmid nii võltsid, aeglased, diibid ja tüütud nagu paljud ikka veel visalt usuvad. Vaadake seda vahvat kohaliku koloriidiga krimimeelelahutust ja veenduge ise.
"Vasaku jala reede" kinodes: Solaris, Plaza, Cinamon. Hinnanguid: Anne Sääsk, Delfi (geniaalne, tõeliselt nauditav).

Kommentaare ei ole :