12. märts 2012

Chico ja Rita

"Chico & Rita", Hispaania-Inglismaa 2011. Rež. Fernando Trueba, Javier Mariscal, Tono Errando. 94 min.

Säravalt elurõõmus muusikaline lavstoori kuuba ja njuujorgi džässiajaloo taustal, animeeritud "Buena Vista Social Club". Muusika muusikaks - "Chico ja Rita" veenab mind just filmina. Liikuvate piltidena, joonistatud animatsioonina. Kui näiteks "Lepatriinude jõulude", või vähemal määral ka "Lotte" puhul torkavad joonistuse keskel silma arvutis sündinud detailid, siis "Chicos & Ritas" tehismekki tunda ei ole.Mõistagi on "Chico ja Rita" algmaterjal näitlejatega üles võetud, arvutis kokku pandud ja üle joonistatud, aga lõpptulemusest see välja ei paista. Siin pole näha midagi renderdatut. Kõik taustad ja pinnad on ilusti välja joonistatud ja maalitud. Sada protsenti käsitöine efekt, kompuutris konstrueeritud kolmdeest samavõrd inimsõbralikum kui puit plastikust.Javier Mariscali kunstnikutöö on võimas murtud koloriidist detailikülluseni. Eriti võluvad on linnakeskkonnad, mis toovad meelde ühe mu suurima animalemmiku "Tekkonkinkreet".Teiseks on alati rõõm näha täiskasvanud vaatajale mõeldud animatsiooni. Liig harva tehakse neid.

Mis siis, et "Chico ja Rita" pole "Team America" ega "Meet the Feebles", ammugi mitte Priit Pärn ega "Valss Bashiriga", vaid kergekaaluline muusikaline armulooke. Mis siis, et lugu on napilt ning dialoog pole just Shakespeare. Ikkagi on see siiani nähtud mullustest animatsioonidest parim, isegi "Rangoga" võrreldes. (Mullune anime on küll veel nägemata - näis, mida JAFF aprillis toob.)

Hinne: 7/8"Chico ja Rita" kinos. Hinnanguid: IMDB (6.9/10), Rotten Tomatoes (89% fresh), Roger Ebert (7/8), Peter Bradshaw, Guardian (4/5).

Kommentaare ei ole :