9. märts 2012

John Carter

"John Carter", USA 2012. Rež. Andrew Stanton. 132 min.


Tarzani looja Edgar Rice Burroughsi saja aasta tagusel pulp-ulmekal "Marsi printsess" põhinev poistefilm, kus elegantse hooletusega kokku miksitud XIX sajandi Ameerika ja aurupunk, rohelised mehikesed ja kuue jalaga koerad, antiikturvised ja teleport, mõõgad ja valguse jõul lendavad laevad. Disni omandas Burroughsi loo õigused juba kaheksakümnendail, kavatsedes konkureerida "Star Warsi" ja "Barbar Conaniga". Nende ulme-muinasjlugude kombona "John Carter" paistabki, ja kuna kumbki mainituist pole kunagi mu suur lemmik olnud, pean tunnistama, et eelistan vist "John Carterit" nii ühele kui teisele - ja kindlasti ka kõikvõimalikule viimastel aegadel nähtud koomksipõhisele kinole alates "X-Menist" ning lõpetades "Kapten Ameerika" ja "Kauboide ja tulnukatega", kus oli mõneti sarnane maailm ja laevadisain.

Tundub, et sada aastat tagasi kas osati seda ulmepulpi paremini kirjutada või siis on säärane kirjutus end saja aastaga suht-koht ammendanud. Disni "Carter" on naivistlik, aga siiski omamoodi tore fantaasia. Nostalgiliselt meenutab see ka Aleksei Tolstoi kümme aastat pärast Burroughsi esimest "Carterit" kirjutatud ja küllap sellest inspireeritud "Aeliitat", mis eesti keeles ilmus "Insener Garini hüperboloidi" tasuta kaasaandena.

"Carteri" peamisteks miinusteks mu silmis on kohustuslik kolmdee ja kahvatud pea-tegelaskujud, nimikangelane sealhulgas (vähemalt Taylor Kitschi nimi sobib siia nagu valatud). Pahad (Dominic West ja Mark Strong) on, nagu ikka, mõnevõrra reljeefsemad. Plussideks on algmaterjal ning maailma ja olendite disain - mitte just liiga originaalne, aga siiski piisavalt suurejooneline ja detailiküllane. Kriitikuid "John Carter" üldiselt ei vaimusta, kuid endast leian veel piisavalt väikest poissi, et vahel salaja rõõmu tunda säärasest kraamist nagu "John Carter" või "Suvesõjad".
"John Carter" kinodes: Solaris, Plaza, Cinamon. Hinnanguid: IMDB (6.8/10), Rotten Tomatoes (49% fresh), Roger Ebert (5/8), Peter Bradshaw, Guardian (1/5), Diana (A), tarvi (4/5), Soprano (7/10), Viljar Voog, ÕL (3/5).

Kommentaare ei ole :