17. apr 2012

Baskin

"Baskin" (Eesti 2012). Rež. Manfred Vainokivi. 53 min.


Gunstizaalis, gunstizaalis... Eino Baskin on meie kultuuriloos esimese suurusjärgu täht ja igapidi põnev isiksus. Vainokivi dokumentaal ei suuda seda kahjuks päris vääriliselt edasi anda, jättes veidi kiirustades tehtud, et mitte öelda lõpetamata mulje. Hüplik nagu topsitagune jutt juubelilauast: tera siit, teine sealt. Impressionistlikult visandlik, eklektiline kildude kogum, mille džässilikult suvaline montaaž passiks rohkem treilerile kui pikale dokile.

Infot napib, ülevaadet ei saa, aastaarve peaaegu ei mainita, rääkijate nimed on miskipärast tõstetud lõputiitreisse. Jah, enamus neist persoonidest on enamusele vaatajaist tuttavad, aga mitte ju kõik ja mitte kõigile. Film on ilmselt mõeldud väikesele ekraanile, mitte kinno, kus ma seda nägin, ent karta võib, et ohtrad ülisuured plaanid kõledas ebaatraktiivses valguses grimmita nägudest ei jäta ka telekas head muljet.

On häid hetki. Nii vanameister ise kui tema kolleegid ja lähedased räägivad avameelset ja huvitavat juttu. Puudutatakse tervet rida väga huvitavaid konflikte, aga enamasti ei saa õiget sotti ega pilti, mis, millal ja miks juhtus.

Baskin vääriks põhjalikumat filmi.
"Baskin" kinos (20. aprillist 2012). 

Kommentaare ei ole :