8. apr 2012

Kuum pirukas: Klassikokkutulek / American Reunion

"American Reunion" / "American Pie: Reunion", USA 2012. Rež. Jon Hurwitz, Hayden Schlossberg.


Kolmteist aastat tagasi plärtsatas kinoekraanidele esimene "American Pie", millest sai eeskuju kümneile läbukomöödiaile, mida võiks nimetada ka roppusele kalduvaks tiini-romantikaks. Enamusele oma järeltulijaist (kuni "Project X-ini" välja) annab õunakoogi keppimisega filmilukku läinud "Ameerika pirukas" siiani silmad ette.

Esimese "Piruka" puhul on huvitav ära märkida režissöör Chris Weitz, kelle filmograafiasse kuuluvad Nick Hornby romaani järgi tehtud romkomm "About a Boy", lastefantaasia "Kuldne kompass", vampiirisarja "Videvik" teine film "New Moon" ning tänavu Oscarile kandideerinud tõsine immigratsioonidraama "A Better Life". Hämmastavalt avara haardega lavastaja.

Läbukomöödiate juurde tagasi tulles - möödunud kuraditosina aastaga on toonased teismelised, nii publik kui filmitegelased, jõudnud täis kasvada, aga mitte vaimselt. Tänapäeval vändatakse juba massiliselt sarnaseid filme keskealiste tegelastega: "Hangover", "A Good Old Fashioned Orgy", "Hall Pass". Käesolev, "Haroldi & Kumari" tiimi Hayden-Schlossberg lavastatud, koguarvestus kaheksas (!) "Ameerika Pirukas" püsib endiselt konkurentsis, eelnenud tiitlitele mõeldes võib-olla et isegi liidrikohale. No ega latt just teab mis kõrgel ka ei ole.

"Klassikokkutulekus" püsib juba esimeses "American Pies" paika pandud valem: veidi rõvetsemist, veidi alastust ja kapaga nunnut romantikat. Jutt keerleb mõistagi augu ümber, aga kogu allapoole vööd huumor viib ikkagi vältimatult selleni, et tegelased on vahvad tüübid, kellega igaüks saab samastuda ning kes ei vaja muud kui lähedust ja armastust ja harmoonilist paarisuhet. "Klassikokkutulekus" venib kogu see suhete paikapanek rohkem kui Jacksoni "Kuninga tagasituleku" lõpp, ausõna.

Aga suur kinosaal oli puupüsti täis ja hirnus nagu hipodroom. Mõelda vaid, kui tore see kõik veel kolmeteist aasta pärast olema saab ja millist maitsvat erektsioonihäirete-teemalist nalja meile siis serveeritakse."Kuum pirukas: Klassikokkutulek" kinodes: Solaris, Plaza, Cinamon. Hinnanguid: IMDB (7.5/10), Rotten Tomatoes (44% fresh), Roger Ebert (6/8), Eveli Pung (5/10).

Kommentaare ei ole :