4. juuli 2012

Tapmine / The Killing

"The Killing", USA 1956. Rež. Stanley Kubrick. 83 min.


Röövi-kriminull "The Killing" pole Kubricku esimene täispikk film, nagu Katusekino sünopsis väidab, vaid kolmas, küll aga peetakse seda noore režissööri esimeseks oluliseks ja küpseks teoseks."Tapmine" on küll žanrifilm ja stiilipuhas film noir, kuid seda Kubricku hilisema loominguga võrreldes on mehe isikupärane käekiri juba selgelt näha. Keeruline, ajas edasi-tagasi liikuv struktuur on põhjalikult komponeeritud, läbi kirjutatud ja lavastatud. Silmapaistvalt uhke valguse ja varju mäng on väidetavalt vähemalt sama suurel määral fotograafia-taustaga 28-aastase Kubricku kui temast pea kaks korda vanema veteranoperaator Lucien Ballardi teene. Lisaks süngelt illusioonitu vaade inimloomusele ja satiiriline huumor.Aga "Killing" pakub ikka märksa enamat kui pelgalt ajaloolist või Kubricku-loolist huvi. Omas žanris on see siiani väga nauditav film. Kõrgeimat hinnet ei pälvi "Tapmine" mu käest ainult sellepärast, et ma pole teab mis krimifänn. Aga suurepärane linateos on see siiski, ja nagu Kubrick enamasti, soovitatav neilegi, kes vanast kinost üldiselt palju ei pea.

Nii "Killingut" kui aasta hilisemat "Paths of Gloryt" tasub igal filmihuvilisel vaadata. (Tasub muidugi ka kõiki järgnevaid Kubrickuid, kui ehk kõrvale jätta "Spartacus", mille juures maksis staar Kirk Douglase sõna rohkem kui režissööri oma.)Quentin Tarantino esimeste ja ühtlasi parimate filmide "Reservoir Dogs" ja "Pulp Fiction" eeskujuks paistab "The Killing" olevat enama kui vaid vaatepunktide paljususe, flashbackide või mittelineaarse ajakäsitluse poolest. Sarnane on ka küünilisepoolne vaimukus, gängsta-filosoofia, distantseeritud suhtumine oma tegelastesse ja üldine paatos.Nii Kubricku kui Tarantino läbilöögiteosed illustreerivad Murphy seadust. "Killingut" on seetõttu sageli nimetatud eksistentsialistlikuks - ent tõdemus, et inimene mõtleb, Jumal juhib on iidsem kui see sõjajärgseil aastail parasjagu moes olnud filosoofia.

Juba kuningad Oidipus ja Heroodes pidid tuhandeid aastaid enne vene peaministrit Viktor Tšernomõrdinit nentima: "Хотели как лучше, а получилось как всегда".
"Tapmine" Katusekinos (K 4.07.2012). Hinnanguid: IMDB (8.1/10), Rotten Tomatoes (97% fresh), Forza (9/10), klm (ei koti), Rainer Sarnet, Kinoleht (väga head näitlejatööd ja intrigeeriv dialoog, nagu Kubrickul tavaks).

Kommentaare ei ole :