23. mai 2013

Kiired ja vihased 6 / Fast and Furious 6

"Fast and Furious 6", USA 2013. Rež. Justin Lin. 130 min.


- Türa, kus viliseb, raisk!
- Täitsa perses!
- Türa, võimas pill, raisk! Situ verd, raisk!
- Mul läheb sellele… läheb kuradi kahed rehvid päevas, raisk! Kuradi naine kodus viriseb ka juba, tead.

- Türa, ei, ikka sitaks äge masin, raisk! Ausalt. Kust said?
- Võtsin noore pere laenu. No mõtlesin, raisk, kulub marjaks ära, noh. Rehvid maksavad juba sitaks, raisk. Tulevikus tahan põhja alla mingid tuled panna või nii.
- Võtsid noore pere laenu ja ostsid endale sihukese auto? Nüüd vilistad päev läbi kummi? A kus su noor pere elab siis? Selles autos või?See dialoog on pärit Rasmus Merivoo "Tulnukast", täiesti ülekohtuselt igasugu eesti filmi toppidest välja jäetud pärlist. Ent samad mõttearendused sobiksid suurepäraselt ka kiirete ja vihaste suhu, kui hollivuud nii väga reitinguid ei pelgaks ja söandaks endale lubada Merivoo iroonilise groteskiga võrreldavalt lopsakat keelepruuki.

Sest "Tulnukas" ning juba kuuendat korda ilmarahvale ilmuv "Kiirete ja vihaste" frantsiis kujutavad eri nurkade alt üht ja sama asja: jõmmikultuuri, mille keskmes on autofetiš, kurjade keelte poolt ka autopedenduseks hüütu. Eestis - autodega eputamise ja road rage'i kodumaal - on sel kultuuril ja seda kujutaval kinol kahtlemata lai kõlapind. "Ride or die," kõlab kiirete ja vihaste parool. Eestipäraselt võiks öelda "sõida JA sure", või ka "sõida ja lase teistel surra".Kultuuris, mida need filmid manifesteerivad, väärtustatakse kummivilistamise kõrval kõrgelt veel õlut, grilli ja vägivalda. Aksessuaaridena lisaks jõuvankreile muskleid ja dekoratiivseid piigasid. Ei väärtustata näiteks seaduskuulekust, lugemust ja laia silmaringi.

Ja kui mainitud linateosed kinnitavad selle kultuuri elujõudu nii globaalsel kui lokaalsel tasandil, siis näiteks brittide enam kui poole sajandi tagusele "Itaalia röövile" mõeldes mõistame, et vastav traditsioon on ka üle aegade püsiv.

See kultuur võib küll kohati, isegi sageli olla oma kandjaile ja kõigile teistele ohtlik, aga seda mitte olemuslikust asotsiaalsusest. Siin pole mingit nihilistlikku mässu ega tehnika abil eksistentsi piiridele püüdmist nagu Cronenbergi "Crashis". Kvaasi- või lauskriminaalse jõmmi ideaalid on alalhoidlikud, et mitte öelda väikekodanlikud. "Tulnukas" vaid vihjab pereväärtustele, kuid "Kiirete ja vihaste" jaoks on need vähemalt sama olulised kui mafioosodele "Ristiisas". Ideaalsesse ellu kuulub väike kiiruseületamine, aga nirvaanaks on ikka vahmiil, eramu, grill ja õlu. Jumalakartlikkuski ei puudu.Kui nüüd konkreetselt kuuendast "Fast and Furiousist" rääkida, siis ega siit eelmistega võrreldes miskit uut ei leia. Treiler on nii kole, et film paistab sellega võrreldes suht okei. London tundub tegevuspaigana igavam kui viienda osa Rio. Autosid näidatakse filmi esimeses pooles üllatavalt vähe, rõhk on rohkem abitul draamal. Põhimärul on koondatud teise poolde. Loo loogika loomulikult lonkab, aga keda see lugu siin ikka kotib. Või tegelaste puudumine. Ikka tampimise, tagaajamise ja trikkide pärast vaadatakse seda, ja tolles rubriigis on siin vaat et rohkem üle võlli mindud kui näiteks viimases Bondi-filmis.

Peaosades on jätkuvalt tuimavõitu veohärjad Vin Diesel ja Dwayne Johnson, aga kõrvalosades on rõõm näha Shea Whighamit ("Boardwalk Empire") ning taanlasi Thure Lindharti ("Keep the Lights On") ja Kim Koldi ("Teddy Bear").

Kokkuvõttes giga-eelarvega arutu, kuid efektne märuliburger. Eks ole selliseidki vaja, ja mitte ainult jõmmidele. Ka näiteks paralüseeriva pohmakaga sihtgrupp tuleb arvesse.
"Kiired ja vihased 6" kinodes: Forumcinemas, Solaris. Hinnanguid: IMDB (7.7/10), Rotten Tomatoes (75%), Diana (A).

1 kommentaar :

Anonüümne ütles ...

Täiesti nõus, et arulage film. Eelmisest filmist kõvasti kehvem, hinne 4/10. Stsenaarium sisuliselt puudub või kirjutas selle keegi 12 aastane. Ajuvabad trikid, näiteks 70 tonnist tanki ei saa kuidagi ankurdada üks 1,2t kaaluv Mustang ja transpordilennuki õhkutõus võttis oma 15 minutit st lennurada pidi oma 30 km pikk olema :) Lennuki õhkutõus tõi kohe pähe paralleeli Titanicuga, kus laeva uppumine kestis üle 2 tunni filmist. Kogu see möll ja arutu flashiv action tõi silme ette Rambo 2 ja 3, mis sellega võrreldes tunduvad siiski veel kvaliteetfilmidena. See filmiseeria on muutumas iseenda paroodiaks, kui eelmine film andis lootust, et madalseisust on üle saadud, siis see kukkus taas kolinal alla. Ja ohh õudust, sellele tuleb üks järg veel, pakun et selle nimeks saab olema Tokyo Drift 2. Film sobib vaatamiseks lastele või väga lapsemeelsetele täiskasvanutele.