25. veebr 2014

Lego film / The Lego Movie

"The Lego Movie", USA 2014. Rež. Phil Lord, Christopher Miller.


Pealkiri kõlab nagu sedasorti tootepaigutus, mille vastu täisealine vaataja pehmelt öeldes ei pruugi huvi tunda. Kel lapsi pole, see võib sihukest värki lausa peljata (eriti kui talle meenuvad Hasbro mänguasjavabriku ponnistused, nagu Malcolm just märkis).

Sestap olgu kohe öeldud, et Lego-filmil pole nende militaar-patriootlike käkkidega vähimatki ühist. Kui pingutada ameerika paralleele otsida, siis võiks kõne alla tulla perekesksusest ilma jäetud “Toy Story” ühes ropendamiseta “Team America” ja “South Parkiga”. Ent igasugustest ameerika animatsioonidest enam on “Lego filmil” ühist ogara belgia lelumultikaga “Küla nimega Paanika”. Ühisnimetajaiks on mänguasjad, ootamatus ja lapsikult piiritu fantaasia.

Samas kui belglased keskendusid üpris sihikindlalt jaburuse ja absurdi pedaalide tallamisele, siis konstruktorifilmi arsenalis on huumorit laiemas spektris - sealhulgas lõputult popkultuurilisi vihjeid, ühiskonnakriitikat ja sõnumeid, millest suur osa jookseb mudilastel ilmselt mööda külgi maha, ehkki ma ei usu, et see segaks neil värvikirevat märulit nautimast.

Seda, et korralik multikas peab ka võsukesi kinno vedavaile lapsevanemaile midagi pakkuma, on animaatorid mõistnud hiljemalt “Shrekist” saati, kuid “Lego film” võib vabalt olla ealiselt universaalsemaid animatsioone, mida ma üldse näinud olen. Usun, et seda võiks olla lust vaadata enam-vähem igaühel, kes maimiku-east väljas - kaasa arvatud neil, kes erinevalt minust Phil Lordi ja Chris Milleri eelmist taiest, mängufilmi “21 Jump Street” vastupandamatult naljakaks ei pidanud. Ka neile, keda kapitalismi ja bisnessi pilamine või remiks-kultuuri apoloogia absoluutselt ei koti, võiks “Lego filmi” anarhistlik mängulisus vabastavalt mõjuda.

Olen nii lustaka ajaviite nimel valmis andestama nii tootetoppimise kui veidi liig sirgjoonelise moraali - puhtalt rõõmu pärast näha, nagu filmis öeldakse, “nii lolle ideid, mida keegi ei oska oodata”. Everything is awesome!"Lego film" kinodes: Forumcinemas, Solaris Kino, . Hinnanguid: IMDB (8.4/10), Rotten Tomatoes (96%), Raiko Puust (9/10), Ralf (6/10), Mart Raun (7.5/10), Malcolm (4/5).

Kommentaare ei ole :