21. juuli 2014

Monty Python Live (Mostly) otseülekanne Londonist O2 staadionilt 20. juulil

"Monty Python Live (Mostly) - Live from the O2 Arena 20.07.2014".Püütonite hüvastijätutuuri nimeks sobinuks ka “Almost Live”. Seitsmekümnendais ätid on üsna põdurad juba, energiat napib ja tekst ei püsi enam peas. Vaatajana tunned hella muret nende tervise pärast, ja et kas ikka saavad hakkama, ja - nagu kohtudes noorepõlvearmastusega, kelle vastu aastad pole armulised olnud - püüad meenutada, mis see oli, mis kunagi nii vastupandamatult tõmbas. Ikka saavad veel ja tuleb meelde küll. Palju ilusaid mälestusi.Kohati veidi katkeva otseheliga šõu jagunes laias laastus kolmeks: vanad videolõigud; vanadest hittlauludest tuletatud üsna suvalised muusikalinumbrid; ja laval taasesitatud vanad sketšid. Šõu toredaimad ja elusaimad kohad olid äpardused ning (võimalik, et osalt tahtlikud) puterdamised ja sassiminekud viimastes.

Näiteks tuli Idle'i valevunts liimist lahti ("Nudge Nudge") või läks vanahärradel Terry Jonesil (72) ja John Cleese'il (74) meelest tekst, mida fännid une pealt peast teavad (“Crunchy Frog”, "Late Parrot", "Cheese Shop"). Lisaks piinlikuvõitu hetki (peeretamine, Mike Myers) ning mõned väikesed üllatused (Putin, Brian Cox, Stephen Hawking).Mis parata, nali ei ela igavesti, igatahes mitte elavas esituses. Baskin tuleb meelde, ka kunagi vastupandamatult koomiline mees.

Nii et jah, südamest naerma Monty Pythoni retroetendus vast väga ei aja, aga veidi muheleda ikka saab. Kogu šõu vahest lõbusaim hetk on etenduse-eelne reklaamklipp, kus parasjagu rollingute tuuriks valmistuv püütonite eakaaslane Mick Jagger (70) avaldab imestust, et püütonid veel tegutsevad: kuuekümnendail võis see kõik ju tore olla, aga vaadata nüüd veel mingeid ätte oma ammukadunud noorust üles soojendamas, kui andekaim neist on ammu surnud... Jaggeri kõrval diivanil istuv Charlie Watts (73) muigab vaikselt.Ent ega vanavanaisa juubelile ei mindagi hirnuma, vaid austust avaldama. Püütoni-kaanonisse polnud seda tuuri hädapärast tarvis, aga nende geniaalse pärandi väärtust see ju ei kahanda.

Kahju pole, et nähtud ja hea, et Plaza suurelt ekraanilt - kodus poleks ilmselt raatsinud tervet õhtut sellele pühendada. Põhiline positiivne järelmõju on aga uuesti ärganud tung nii lendava tsirkuse seeria kui Pythoni täispikad filmid üle kaeda, et omaenese elatanud mälu värskendada."Monty Python Live (Mostly)" teisipäeval, 29. juulil Plazas. Arvamusi: John Walsh, The Independent (desperately lazy), Stephanie Merritt / The Guardian (3/5), Peter Bradshaw / The Guardian (3/5), Ed Power / The Telegraph (3/5). 

Kommentaare ei ole :