7. nov 2014

Diplomaatia / Diplomatie

"Diplomatie" / "Diplomacy", Prantsusmaa-Saksamaa 2014. Rež. Volker Schlöndorff. Stsena Cyril Gély, Volker Schlöndorff.Teise ilmasõja viimane aasta teise nurga alt kui “Raevus”: valgekraeliste keskastme juhtide mured ja askeldused. Ajalooliselt ja geograafiliselt jääb tõsielulise taustaga lugu “Reamees Ryani” ja “Raevu” vahele, vormiliselt on tegu sõna otseses mõttes kammerteatriga. Vaidlusest kahe kange vanahärra, Pariisi asevalitseja Dietrich von Choltitzi ja rootsi diplomaadi Raoul Nordlingi vahel ripub ära maailmalinna saatus - miljonid inimelud ja (mis tundub etenduses olulisemgi olevat) megatonnide viisi kultuurikihti.

Klassikalise kirjandusliku hoolega kokku nikerdatud draamateksti põhirõhk paistabki olevat pigem Pariisi-patriotismil kui eetikavaidlusel, mille argumendid jäävad osalt justkui õhku rippu. No mis on mingi Vonnegutti vapustanud Dresdeni hävitamine võrreldes Pariisi imperiaalsete avenüüde ja bulvarite võrguga, Louvre’i aaretega, koidikuga Pont Neufi kohal? Nagu kilu jälg Pas-de-Calais's.

Säärane oh-là-là kisub vastukaaluks vaimusilmas pinnale filme, kus Gallia pealinnas priskemat pauku tehakse, vanast vahvast “Tiim Ameerikast” tänavuse ulmehitini “Homse piiril”.Prantslasele Gélyle tuleb siiski au anda selle eest, et ta ei jäta kergelt tallamata ka oma rahva ajaloolistel konnasilmadel: kingiti ju Pariis herr Hitlerile samamoodi hiirvaikselt alistudes nagu Eesti Wabariik seltsimees Stalinile.

Eks neile küsimustele, mida siin püstitatakse, olegi sel sajandil ja siinkandis päris keeruline läheneda. Kui nii võtta, siis võiks filmi (veidi küsitaval kombel) vana head humanismi taotlev sõlmitus ehk olemata olla. Samas ikka kena ju, kui mõlemal pool rindejoont nähakse mitmesuguseid inimlikult põhjendatud motiive, mitte ainult hea ja kurja kosmilist võitlust. Siit võib vabalt välja lugeda ka väikese meeldetuletuse Trierile: Hitlerit tohib meie ajal mõista kunstitekstis, mitte intekas.

Ja peaosatäitjad André Dussollier ja Niels Arestrup on igatahes imposantsed taadid."Diplomaatia" kinodes: Artis, Viimsi. Arvamusi: IMDB (7.1/10), Rotten Tomatoes (96%).

Kommentaare ei ole :