4. jaan 2015

Öö kutse / Nightcrawler

"Nightcrawler", USA 2014. Rež. Dan Gilroy. 117 min.


Arvustajaskond paistab sellest tintmustast krimisatiirist üksmeelselt sillas olevat. Kui näitlejatööd ja linnamaastikud kõrvale jätta, siis raske mõista, miks.

Kolleeg Jaak arvas, et ajakirjanduseetika probleem on tõsine. Küllap on, ilmselt ka elektrimeedias. Eks leidu igal pool igasugu küünilisi lurjuseid ja võsavoldemare. Ent just universaalsed teemad kipuvad eeldama eriti põhjalikku ja üksikasjalist süvenemist, mis lubaks mitte piirduda pelga probleemile viitamisega. Täispika mängufilmi formaat piirab analüüsi ja sõnumi keerukust paratamatult, kuid teisalt võib vast siiski kõneleda ka mingist sisulisest miinimumist, millest allpool pole väga mõtet tundide kaupa muneda, kui globaalse energiasäästu huvides võiks sama sõnumi edastada minutitega.

Misantroopia, nihilism ja künism võivad piisava lennukuse puhul paista ekraanil vahvad või vähemalt mõjuvad, miks mitte. Võtame näiteks Miike või Noé või isegi Tarantino. Paraku müttab “Öö kutse” oma ühiskonnakriitilise lahutusvõime poolest “Patupuhastus: anarhia” ühemõõtmelises liigas ning meediakriitikana meenutab “Natural Born Killersi” lõppu venitatuna kahele tunnile. Ja mis näitlejaisse puutub, siis kas Gyllenhaali Jaagu filmograafias ei leidu mitte omajagu säravamaid tükke ja rolle?Veel arvamusi: Mart Raun (8/10), Diana (B), IMDB (8.1/10), Rotten Tomatoes (95%).

Kommentaare ei ole :