10. jaan 2018

Ilmaratas / Wonder Wheel

"Wonder Wheel", USA 2017. Rež. Woody Allen. 101 min.


Peavoolukriitika - no mida terminit, maivõi - on Woody Alleni viimasesse filmi väga jahedalt suhtunud. Ekspressi filmitabelis sai "Ilmaratas" poolteist tärni neljast, enamik hindajaid ei viitsinud seda vaatamagi minna. Mädatomatite skoor on vandamme-vääriline 30%, samas kui Alleni eelmine, "Café Society" sai seal igati kobedad 70%, kuigi oli mu meelest nõrgem film. Tristangi nurises seda arvustades: "Mind kliendina ei rahulda see, et Alleni (ja tema tegelaskujude) psüühiline tervis on väga hea ning kui jantlikud ja suveteaterlikud argisekeldused välja arvata, on neil suuremas plaanis kõik korras."

Sellist etteheidet "Ilmarattale" teha ei saa. See on justkui variatsioon üldiselt kiidetud "Blue Jasmine'i" teemal: inimesed, kes elavad illusioonides, sest päriselu tundub liiga hall, tühi töö ja vaimu närimine. Parem põgeneda unistustesse armastusest, kirjanikukarjäärist või paradiisisaartest, mis kõik on muidugi kujutlustes kaunimad kui tegelikkuses. Aga elu läheb mööda, neljakümnes sünnipäev seisab hauakivina silme ees ja pole ei seda, teist ega kolmandat.

Midagi rabavalt uut selles loos pole, vanamoodne kibemagus romantiline fatalism, eelmise sajandi värk nii sisult kui vormilt, aga omamoodi ikkagi armas. Allen paistab dialoogis korduvalt viitavat, et on üritanud teha midagi Eugene O'Neilli vaimus.

Ja see näeb hea välja. Hulga Bertolucci ja Coppola filmide operaatori Vittorio Storaro kaameratöö on kohati Alleni filmi kohta üllatavalt estetiseeritud, värviliste valguste ja perspektiiviga mängiv. Ja nagu Jasmine'iski on siin peaosas suur diiva, sedakorda Kate Winslet.

Mitte väga meeldejääv, kuid sümpaatne retrorõõm, mille meeleolu kõlab kenasti kokku Jüri Üdi lauluga:

terveks suureks suveks valgeks jäingi
ma ei päevitanud ei oh ei
ja nüüd teiste naiste hulgas käingi
luigena kel nimeks Lorelei

ainult minu jaoks see suvi oli puhas
olin õnnelik küll mitte lodevil
alles nüüd tean et ükskõik kus kohas
oli talle see üks vilets vodevill

tema vari terve suure suve läbi
minu ihu ees mind hoidis põlemast
rannad tühjad on ja tühjuses on häbi
läbi tühjuse käib tuul meist mõlemast

(Üdi enda esituses saab seda kuulata siit.)


"Ilmaratas" kinos: Artis. Hinnanguid: IMDB (6.3/10), Rotten Tomatoes (30%).

Kommentaare ei ole :