15. jaan 2018

Kahandamine / Downsizing

"Downsizing", USA 2017. Rež. Alexander Payne. 135 min.


Sellest, kuidas Alexander Payne on vahva humanist, kes jutustab mõnusaid muhenukraid lugusid tavalistest väikestest inimestest, kirjutasin viis aastat tagasi siin. Praegugi pole mul taustaks suurt muud lisada kui et vahepeal väntas Payne samas laadis veel ühe filmi, eriti sümpaatse "Nebraska".

Mullune "Downsizing" on aga Payne'i filmograafias midagi uut - mitte argirealism, vaid globaalne ulme, ühiskonnakriitilis-satiiriline utoopia. Põhiidee on hakata lahendama tänapäeva maailma ilmselt suurimat probleemi - ülerahvastatust, mis viib pigem varem kui hiljem ressursinappusest tingitud kollapsini - sel teel, et kahandada inimesed pöialpoisteks, kelle vajadused saab külluslikult katta õige vähesega. Näiteks saab tavamaailma vaesepoolne alam-keskklass endale mikroskaalal vabalt lubada unelmate kodu - Lollidemaa laadis kitšpaleed. Ja planeet kannab selle kõik vabalt välja. Edasi kerkib muidugi hulk küsimusi - mis saab miljardeist, kes on veelgi vaesemad ja nii edasi. Payne käsitleb ka neid üsna vaimukalt.

See kõik kõlab ju paberil päris kenasti, kuid on kõigest setup, kulissid. Mängufilm vajab aga ka lugu. Payne'i lood on üldiselt olnud üksildasevõitu inimeste tasapaks, eleegiline, sihituvõitu, kergelt koomiline kulgemine. Nii ka siin, ent mis passib igapäevarealismi, ei passi ulmeformaati mitte üks teps. Argitaustal on sihuke uitamine "nagu elu ise", pakub samastumisvõimalusi. Ulmekontekst aga röövib sellelt elulisuse ja seeläbi ka tähenduse. Pole võimalik teha ebarealistlikku realismi, ka mitte mahekoomilises võtmes.

Vaatajale jäävad tühjad pihud - siin pole õieti midagi, mis tema tähelepanu kaks tundi ülal hoiaks. Idee tundub esmapilgul hea ning siin on toredaid hetki ja tegelasi nagu näiteks tarmukas ühe jalaga vietnamlanna (Hong Chau) või joviaalne serbia hämaramees (Christoph Waltz). Aga koos see asi ei püsi, selgelt liiga pikk film on valdavalt lihtsalt iiigaaav. Sellest on kahju. Loodetavasti läheb järgmine kord paremini, Alex. Hoian pöialt.


"Kahandamine" kinodes: Forumcinemas, Apollo, Cinamon Tartu. Hinnanguid: IMDB (5.8/10), Rotten Tomatoes (51%).

Kommentaare ei ole :