2. apr 2019

Miks me oleme loovad / Why Are We Creative: The Centipede's Dilemma

"Why Are We Creative: The Centipede's Dilemma", Saksamaa 2018. Rež. Hermann Vaske. 84 min.


Palju toredaid inimesi. Reklaamimees Hermann Vaske esitab nüri järjekindlusega kümneile kuulsustele Bowiest ja Tarantinost Björki ja Žižekini küsimuse, miks nad on loovad. Need reageerivad kes kuidas.

Filmina on see vormilt põlve otsas tehtud ja sisult üsna staarikultuslik asi, kust sügavust tasub sama palju otsida kui reklaamialalt, mille problemaatilisele ülemakstud suhtele loovusega Vaske tähelepanu ei pööra. Kuid tänu kontseptsiooni lihtsusele ja aastakümnete jooksul kogutud materjalihulgale film kokkuvõttes siiski töötab. Säravad isiksused, mõnigi kena mõte.

Näiteks päevauudistega hästi haakuv mõttekäik punk-moeklassik Vivienne Westwoodilt: "Ma ei usu, et poliitika midagi muudab. Poliitikute põhiomadus on see, et nad tahavad oma ametisse jääda. Nad on veendunud, et on parimad inimesed oma ameteid pidama, ja hoiavad neist kümne küünega kinni. Nad kasutavad ära rahva seas populaarseid eelarvamusi ja kõigi inimeste kõige tavalisemat osa, püüdes meelitada just seda tavalisust meis kõigis. Poliitikud on viimased, kes midagi muudavad. Demokraatias on see nii. Võib-olla kunagi olid mingid heasoovlikud türannid, kes midagi ära tegid. Aga mina usun, et ainult kultuur saab üldse midagi ära teha. Usun kultuuri."


Parim vastus loovuse saladusele käib ekraanilt kirjalikult nii kähku läbi, et kui juhtuda silmi pilgutama, ei pruugi märgata.
"Kaks lusikatäit kitsejogurtit päevas."

Michael Stipe reageerib väga adekvaatselt:
"Mis kuradi küsimus see on?"
Meil linastub film pealkirja all "Miks me tahame luua", mis on mööda pandud, kuivõrd film ei räägi loomistahtest üldse. Jutt on loovuse päritolust, allikaist ja põhjustest. Aga selline see filmipealkirjade tõlkekultuur meil kord juba on. Suvaline.

Film kinodes: Artis, Forumcinemas

1 kommentaar :

iBoson ütles ...

Augmented Reality a futuristic technology!!!

Today the marketing strategies are changing day by day and we have to get updated in all aspects.
Augmented Reality the new form of technology that will change your perception, it adds virtual contents to your real world surroundings to make it more interesting.
UniteAR the most socialized AR platform will help you to create your AR with a blink of an eye, from Education to healthcare (Marketing, Real-estate) we can meet all your needs!!!!
https://www.unitear.com/
UniteAR
Augmented Reality at your finger tips!!!