2. okt 2019

Ükssarvik

"Ükssarvik" / "Unicorn", Eesti 2019. Rež. Rain Rannu. 107 min.


Mäletab veel keegi sellist kohalikku rohujuuretasandi kriminulli nagu "Vasaku jala reede"? Meenub justkui, et kui veelgi maalähedasemal tasandil valminud talgufilmis oli vast põhiline tegemisrõõm, siis "Reedet" oli ka üsna lõbus vaadata. Ja veel meenub, kuidas Ilmar Raag toona kirjutas, et sellised entusiasmipõhiseid filmid on meil regulaarne, ette programeeritud nähtus, milletaolisi saab ikka ilmuma. Tõsi ta on: ka idufilm "Ükssarvik" on sedasorti kino, kus värskete tegijate ind on tunda ja jõuab ka vaatajani. Filmi entukas klapib teema omaga.

On ju idufirmandus osa meie rahvuslikust ennastõnnitlevast e-edu mütoloogiast: eestlased on maailma parimad progejad, igaühel on oma startup, perset pühivad meil robotid ja nõnda edasi. "Ükssarvik" üksiti nii surfab sel müüdil kui ka lammutab seda. Ühelt poolt teemasse uskudes, teisalt heites selle üle eneseiroonilist nalja. "Losing the money is a feature, not a bug." Ingelinvestor Kuusela, hehe.

Asjas sees olevate tegijate huumor kisub küll kohati siseringiteemaks, mis võib potentsiaalset publikut pelutada. Aga leidub ka üldarusaadavamat sarmi. Tänu sellele ja kohaliku filmiskeene jaoks uudsele valdkonnale valguse heitmisele kannatab film valutult vaadata, mis siinse kinotoodangu alumise otsa puhul ei pruugi sugugi alati nii olla.

Nagu kunagi "Reede", nii pole ka "Ükssarvik" tehniliselt ja läbikirjutatuse tasemelt just ühtlane. Kõik naljad pole ehk õnnestunud, on liigseid puust ja punaseks kordusi, kahtlase väärtusega pealelugemine, piinlikke riime, äriesitluse maiku, eriti alguse poole. Rahulikult oleks võinud asja vähemalt veerand tundi lühemaks kärpida. Seansil viibinud paarikümnest inimesest lahkus enne lõppu kolm.

Ehk suurim stsenaarne probleem on püüd olla korraga nii naljakas kui ka tõsiseltvõetav - jätta muljet, et absurdina esitatud idundusel on ühtlasi ka tugev sisu taga. Säärane kahel toolil istumine pole dramaturgiliselt vast parim valik. Vahest oleks võinud veelgi julgemalt komöödia ja parodeerimise teed minna ning mitte anda järele kiusatusele tegelasi siidkindais kohelda - seda eriti üleidealiseerituse all kannatava kangelanna osas. Arhetüüpse Eesti mehe suhtlus- ja kuramaažioskused on seevastu kenasti esitatud.

Nagu "Reede", on ka "Ükssarvik" põhimõtteliselt kelmilugu, ainult et sedakorda mitte-kuritegelikku laadi. Ratsa rikkaks, jah, aga kullapalaviku läbi, milles keegi otseselt väga ei kannata. Idee ja hoo poolest natuke nagu Scorsese "Wall Streeti hundi" algusosa - ainult et idufilmis ei tehta otseselt kellelegi liiga, sest põhiinvestorid on püstirikkad börsimängurid, kelle kaotused on abstraktsed numbrid.

Eks samalaadseid itipõhiseid ameerika unelma jahtimise lugusidki ole mujal omajagu vändatud, alates Apple'i loo korduvalt jutustatud versioonidest ja lõpetades näiteks Beavise ja Buttheadi looja Mike Judge'i sarjaga "Silicon Valley". Aga meil siin ja meie kontekstiga seoses on see uus asi, ja säärasena teretulnud. Piisavalt värskelt mõjuv ja ladna asi, pole liiga uimane ega piinlik. Väike, leidlike detailidega ladus kodumaine meelelahutus.
"Ükssarvik" kinodes: Artis, Forumcinemas. Hinnanguid: Andrei Liimets (ERR, 8/10), Mart Noorkõiv (Sirp).

Kommentaare ei ole :