7. veebr 2020

Koerad ei kanna pükse / Koirat eivät käytä housuja

"Koirat eivät käytä housuja", Soome-Läti 2019. J.-P. Valkeapää. 105 min.


Domina ametit pidanud Sandra Jõgeva võrdles sest filmist rääkides sadomasondust Muhu väina regatiga - no et pealtnäha arulage tegevus, aga inimene tahab teravaid elamusi. Küllap, kuid kinopildina võib sadomaso erinevalt regatist vaataja jaoks sama lõbus olla kui see võrdlus. Nagu sügisel juba piiksusin, siis antud juhul ongi, mistõttu tahaks Sandraga veidi vaielda. Pole ei SM-stseenide realism ega psühholoogilise tõsiseltvõetavuse nappus selle filmi puhul põhilised. Põhiline on ikka sestsamast arulagedusest tulenev jaburuse efekt, kerge koomika, samuti nagu kunagi näiteks Polanski sadomaso-tükis "Veenus Karusnahas" oli. Ja see on teretulnud, sest eks seda lihtsalt tõsimeelset või ka tõsimeelset kämp-sadomaso nühkimist ole juba omajagu nähtud, sealhulgas küllalt igavat, nii et väga ei viitsiks.

Valkeapää huumor on küll laadilt Polanski filmist üsna erinev - mõrkjas ja ehtsoomelikult napisõnaline, vaat et kaurismäelik. Eeskätt sünnib siin nali tüüpilise aeglase ja introvertse soomelikkuse kuvandi kokkupõrkest kuuma ja higise teemaga, tüüpsoomlaslike karakterite asetatusest ootamatusse situatsiooni. Lisaks pakub Valkeapää näpuotsaga paari tõepoolest teravat elamust Takashi Miike laadis. Ja kaheksakümnendaile viitavat sündibiiti. Ning pildiliselt on asi silmapaistvalt kenasti üles võetud. Väheste korralikult valitud vahenditega tehtud minimalism, püsib lausa üllatavalt hästi koos ja kontrolli all.

Deitmuuvi või peoeelse meeleoluloojana igati arvestatav."Koerad ei kanna pükse" kinodes: Sõprus, ArtisCinamon, Elektriteater. Arvamusi: IMDB (7.2/10), Sandra Jõgeva (EE ja ERR).

Kommentaare ei ole :