31. juuli 2010

Varjud

"Shadows", USA 1959. Rež. John Cassavetes.

Ameerika indiklassiku debüüt räägib biitpõlvkonna New Yorgist ja sealseist rassiprobleemidest. Improviseeritud lugu väga ei üllata, kuid ajastupildina on film huvitav, tänavapildist ja džässmuusikast sotsiaalse elu ja rõivamoeni välja. Vaatad nagu dokki või autentset illustratsiooni Kerouaci tekstile. Viimase "Teel" ilmuski 1957, mil linastus "Varjude" esimene versioon (Cassavetes võttis asja kaks korda üles). Paneb mõtlema, kuidas tol ajal siinmail elati. No näiteks vaid pisut hilisemast ajast rääkiv "Seesama jõgi" - siinsel noorsool polnud sealsega suurt miskit ühist. Mingid vaimsed otsingud ehk: varsaeas Kaplinski huvitub filosoofiast ja Cassavetese tegelased arutavad seltskonnas Sartre'i eksistentsialismi. Muidu oli meil ikka kõik teisiti:

Rokis  m e i l  on tarvis optimismi,
tugevat, kuid siirast elurõõmu.
Puudub kodanlus ja aadel,
massikult., mis teistel maadel
terveid rahvaid sandistanud on.

(Juhan Viiding. Tallinna-mehe rock-mõtisklus).

Takkajärgi paistab aga poole sajandi tagune maailm mõlemal pool lompi ka kõigis oma hädades ja ängides armas ja süütu nagu mustvalge lapsepõlvefoto.


"Shadows": treiler ja stseen filmist. Film tervikuna juutuubis. John Cassavetese öökino Sõpruses (L31.07-P1.08). Arvamusi: IMDB (7.4/10), Rotten Tomatoes (7.6/10 - 100% fresh), Raul (7/10).

Kommentaare ei ole :