13. aug 2010

Haridus / An Education

"An Education", Inglismaa 2009. Rež. Lone Scherfig.


Arengudraama neiust, kes on täisikka astumas kuuekümnendate alguse vanal heal Inglismaal. Alalhoidlike keskklassi vanemate jaoks on tütre valikud selged: Oxfordi ülikool või abielu. Või enne üks, siis teine. Tüdrukul endal on lootus, et elus on enamat. Kokku kena pildike rokieelsest süütuse ajast - anglosaksi maneerid ja head näitlejad.

Loo on kirja pannud menukirjanik Nick Hornby, kes oskab üldhuvitavail suhte- ja eluoluteemadel kirjutada korraga nii populaarselt kui ka silmapaistvalt isikupäraselt ja usutavalt. Tema tugevused on inimlikult veenev dialoog, elulisus ja leidlik loojutustamine. "Haridus" pole aga puhtalt Hornby looming, vaid põhineb niiöelda tõsilool - täpsemalt ajakirjanik Lynn Barberi mälestustel, ja tundub, et just see teeb asja veidi igavaks. Hea kirjaniku väljamõeldis võib olla usutavam kui keskmise nägemus omaenese eluloost; küllap seetõttu jääbki "An Education" hõredamaks ja klišeelikumaks kui Hornby enda raamatute järgi vändatud "Fever Pitch", "High Fidelity" ja "About a Boy".

Ka lavastaja Scherfigi kunagine "Itaalia keel algajatele" oli tükk maad tugevam komöödia. Tubli harju keskmiseni, aga mitte just kuigi palju kõrgemale küündiv "Haridus" on poolest saati huviga vaadatav, kuid lõpp vajub visinal ootuspära sohu, serveerides üllatuseta moraali. Tähesaju all, tuhandeid festivalimeeleolus inimesi täis Tartu Raekoja platsil oli seda sellegipoolest rõõm vaadata.


"An Education": treiler. Arvamusi: IMDB (7.5/10), Rotten Tomatoes (7.8/10), Roger Ebert (10/10), Kaspar (8/10), Danzumees (9/10), kultuurilembene (8/10), Erxor (soovitan).

Kommentaare ei ole :