9. nov 2010

Hirm ja jälestus Las Vegases / Fear and Loathing in Las Vegas

Raamat: Hunter S. Thompson. Hirm ja jälestus Las Vegases. EPL 2010. Tlk Mihkel Kaevats. / Film: "Fear and Loathing in Las Vegas", USA 1998. Rež. Terry Gilliam.


Olen kõhkvel. Kas soovitada "Hirmu ja jälestust" koolidele kohustusliku kirjandusena või mitte? Alust on mõlemaks. Silme ees Hamleti hoiatav näide otsustusvõimetuse kurbadest tagajärgedest, ei suuda ma ikkagi valikut langetada. Ehk suudab lugeja. Paar poolt- ja vastuargumenti.Esiteks, õpilastel tasuks seda lugeda vastumürgina kirjandiõpetusele. Kuidas ette antud teemat kõrvale heites loovalt lobiseda sellest, mis iganes pähe kargab ja lugejat köidab. Gonzo-ajakirjanduse isa Thompson palgati kuuekümnendate loojangul kirjutama reportaaži kõrbekrossist Las Vegases, mis huvitas juba tollal väheseid ning ei huvitaks praegu enam kedagi. Selle asemel pani ta kirja pseudomemuaarse uurimuse droogidest, Ameerika imedest ja kuuekümnendate kollapsist, mida loetakse tänini. Eks ole droogid üks väheseid teemasid peale seksi ja rokenrolli, millest publik eal ei väsi. Eriti kui kirjutatakse nii hoogsalt ja lõbusalt nagu Hunter.

Siinkohal võiks vastu väita, et narkomaania on pahe, mida ei maksa propageerida. Nõus. Küsigem aga, kas lillelaste allakäik saab olla ahvatlev eeskuju. Kas keegi tõesti tahab siiani olla hipi? LSD, anybody? Kas need taju uksed avanesid uutesse dimensioonidesse, kosmosse ja taevalikku armastusse? Ei, need viisid otseteed veel võikamasse meeletusse ja krapulasse kui e-põhine reivikultuur paarkümmend aastat hiljem. Drugs don't work, midagi pole teha, they just make you worse, ning "Hirm ja jälestus Las Vegases" ei jäta selles mingit kahtlust. See on aus kirjeldus narkootilisest amokist, milles reklaami näha saab küll vaid rikutud pilguga lugeja. See, kes soovib neid aineid omal ajul järele proovida, raamatu põhjal vaevalt et rohkem soovima hakkab.Kui narkoteemasse võib suhtuda nii ja naa, siis kindlasti tuleb kohustuslikule kirjandusele kasuks, kui sellest on vändatud film peaosas Johnny Deppiga. Sest kellele see mees ei meeldiks. Eestikeelse raamatu kaanelegi on magneedina märgitud "Vaata ka filmi "Ratastel Las Vegasesse"". Abiks märkus. Kes muidu oskaks originaalis raamatuga samanimelist filmi sellise mõttetu tiitli alt otsida. Mis seal ikka, meie filmilevi pealkirjatõlked on häirivalt tihti hämmastavalt vildakad.

Mis linateosesse endasse puutub, siis P. Sauter, kes on isegi omajagu gonzo-ajakirjandust viljelenud, leidis kunagi, et "Fear and Loathing in Las Vegas" on filmina pask. Ma nii kategooriline ei oleks, sest tegu on siiski endise montipaitonlase Terry Gilliami lavastuse ja ühe mu parima sõbra lemmikuga. Aga Gilliami loomingu tippu - ütleme, "12 ahvi" kõrvale - see ikka ei kuulu. Ma ei jää peaaegu kunagi filmi ajal magama, aga "Fear and Loathingut" käesoleva loo jaoks üle vaadates uinusin juba kolmekümne seitsmendal minutil. Nii et ülearu põnev see just pole - aga tasuks siiski kaeda, kel nägemata.Pisut kaalukam vastuväide "Hirmu ja jälestuse" kooliprogrammi võtmisele on keel. Tõlkija M. Kaevatsi ja toimetaja K. Leppiksoni töö on meie üldise keskpärase anglotõlke taseme taustal küll hea, aga sisaldab kahjuks siiski sedasama taset iseloomustavat - liiasust, kohmakust, ebatäpsust, sõnasõnalisust ja vääritimõistmisi - piisavalt selleks, et eestikeelse Thompsoni hariduslikus väärtuses kahelda. Teisalt tahaks esile tõsta korrektuuri hoolsust - ei märganud ühtegi näpukat, ses suhtes on väljaanne eeskujulik. Ja J. Jegorovi kujundus on selline, et raamatu võib ka õrnas eas lugejale julgelt kätte anda, kartmata tema esteetilise meele arengut jäädavalt kahjustada. Kui välja jätta küsitav eksperiment põhiteksti kirjutusmasinafondiga, loob kujundus kaanest vahelehtedeni oma näivas räpakuses suurepärase, tekstiga kongeniaalse mulje - eriti selg, kuhu autori nimi ja pealkiri vaid pooleldi mahuvad.

Nii et kohustuslikkuse suhtes ei oska öelda, aga oma lapsel lubaks küll lugeda ja vaadata. Otsustagu ise.


Lugu ilmus esmalt raamatujakirjas Lugu.


Arvamusi filmist: IMDB (7.6/10), Rotten Tomatoes (5.8/10), Roger Ebert (2.5/10), Fletchu (8/10), Lizzahy (8/10), Peeter Sauter, PM (pask).

Arvamusi raamatust: Peeter Helme, EE (lobe ja loomulik, aga tahaks proffi tervikut), Peeter Helme, ERR (audiotuvustus), kolm (hea meelelahutus), klm (tõlge jamavõitu). Juutuub: Taavi Eelmaa loeb raamatut Hirm ja jälestus Las Vegases.

Kommentaare ei ole :