19. apr 2011

Aastatuhande näitlejanna / Sennen Joyū

"Millennium Actress" / "Sennen Joyū", Jaapan 2001. Rež. Satoshi Kon.


Satoshi Koni teine täispikk taies näitab taas tema ande suurust ja erakordsust. Animeeritud poeem armastusest pole vähimalgi määral kitsale vanuserühmale või huvigrupile mõeldud nišimeelelahutus, pigem võib seda võtta autorikino valda kuuluva kunstfilmina, mida igavese kire teema, aga ka visuaalse väljapeetuse tõttu sobib kõrvutada näiteks Takeshi Kitano "Nukkudega", kus jutt samuti ilust ja armastusest, siirupiseks muutumata.

Milenniuminäitlejanna armastus on puhas igatsus, asi iseeneses, peaaegu abstraktne kontseptsioon. Sisult on "Millennium Actressil" palju ühist "Mälestuste" avapalaga "Magnetic Rose": kangelanna saatuslik tunne, osatäitmiste seos päriseluga, karjäärist loobumine. See kõik on siin aga märksa põhjalikumalt ja laiahaardelisemalt läbi mängitud ning põnevamalt esitatud. Realismile pretendeeriv raamjutustus keerab fiktsiooni ja tegelikkuse niigi sassi aetud suhetele veel ühe vindi peale ja loob eriti kummalise võõritusefekti. Realism on multifilmis üsna vähe kasutatud, kuid erakordselt tõhus võte - meenutagem paari aasta tagust säravat Iisraeli animadokki "Valss Bashiriga". Kogu mitmekihilisusest, detailirohkusest ja keerulisest ülesehitusest hoolimata pole "Millennium Actressi" lugu ega sõnum sugugi hämarad ega raskesti mõistetavad, pigem saab moraal ehk liigagi üheselt välja öeldud.

Ent intelligentse, originaalse ja kvaliteetse anime kaubamärgina tundub Satoshi Koni nimi Hayao Miyazakiga võrreldavalt usaldusväärne. Kahju, et tema loometee nii lühikeseks jäi.
"Millennium Actress" JAFFil 2011 (Tallinnas T 19.04. ja L 23.04, Tartus N 21.04). Hinnanguid: IMDB (7.9/10).

Kommentaare ei ole :