26. mai 2011

Armastan sind juba ammu / Il y a longtemps que je t'aime

"Il y a longtemps que je t'aime" / "I've Loved You So Long", Prantsusmaa 2008. Rež. Philippe Claudel. 115 min.


Vaikne igieuroopalik draama eetilistest valikutest ja süüst küsib jõuliselt õige ja vale käitumise järele. Kirjanik Philippe Claudeli stsenaarium lähtub isiklikust kogemusest, vanglas õpetajana ametis oldud aastaist. Põhikonflikt jääb ehk veidi liigkirjanduslikult konstrueerituks ja mõned stseenid küsitavaks, kuid detailide ja karakterite peale on autoril küll kätt ja silma.

Claudeli kui režissööri jaoks on "Il y a longtemps..." debüüt ja sellena tugev saavutus, kergelt ebaühtlasest arengust hoolimata tõhus tervik - ent eelkõige tasub seda vaadata näitlejate pärast. Kristin Scott Thomase ümberkehastumisvõime on rabav, selliseid näitlejatöid annab otsida. Tema haruharva naeratav introvertne kannataja, külm kui kala, hall kui hiir, on viimaste aastate silmapaistvamaid naisosi. Vaikides, hambad ristis ränka süükoormat kandev naine toob meelde Stephen Daldry samuti 2008 valminud "The Readeri". Teine peategelane, Elsa Zylbersteini mängitud teadlane ja ema on mitmeti vastandlik kuju - särav, laitmatu eluga, kuid plahvatusohtlikult temperamentne daam. Primadonnade kõrval ei jää meestele palju ruumi, aga nendegi seas leidub huvitavaid tüüpe. Puudutav lugu, inimestele inimestest.
"Armastan sind juba ammu" festivalil HeadRead (N 26. ja L 28.05.2011). Hinnaguid: IMDB (7.6/10), Rotten Tomatoes (89% fresh), Roger Ebert (7/8), Danzumees (5/5), Malcolm (4/5).

Kommentaare ei ole :