22. juuni 2011

Juulis / Im Juli

"Im Juli" / "In July", Saksamaa 2000. Rež. Fatih Akin. 99 min.


Fatih Akini teine täispikk on otsatult optimistlik, rõõmsameelne ja päikseline suvelugu. Kui debüüt “Kurz und Schmerzlos” sisaldas ka tumedaid toone, siis teekonnafilmis “Im Juli” (“Juulis”) need puuduvad. Ehk sellepärast, et reis Istanbuli, linna, kust Akinide pere enne Fatihi sündi Hamburgi kolis, on lavastaja jaoks helge lapsepõlvemälestus, mille mõju on paljudes tema filmides tunda. “Im Juli” armastuse otsinguil läbi Ida-Euroopa kulgev teekond paistab isegi Akini üldise noortepärasuse taustal eriti nooruslikuna silma - seda mitte niivõrd tegelaste varsaea, vabameelsuse või mõnuainete pärast, kuivõrd rikkumatult siira ja romantilise elutunnetuse poolest. Akini tegelased mõjuvad ka žanrifilmis elusatena, küllap seetõttu, et lavastaja ei sunni näitlejaid stsenaariumist kinni hoidma, vaid jätab neile vabaduse improviseerida.Äput peategelast mängib tuntumaid saksa näitlejaid Moritz Bleibtreu (Tom Tykweri “Lola jooks”), kes sai selle rolli eest Saksa filmiauhinna ning kehastab hiljemgi Akini filmides rohkem või vähem pahelisi jobusid. Kõrvalosades näeb juba "Kurz und Schmerzlosist" tuttavad türklasi – iludus Idil Ünerit ja macho Mehmet Kurtuluşt.

Nagu "Kurz..." krimifilmina, nii koosneb ka “Im Juli” romkommina traditsioonilistest elementidest, mida Akin osavalt remiksib, jõudes äärmiselt südamliku tulemuseni.


Kinolehele kirjutatud tekst.


Postitused Fatih Akini filmidest: "Kurz und Schmerzlos" (1998) · "Im Juli" (2000) · "Solino" (2002) · "Vastu seina" (2004) · "Üle silla: Istanbuli heli" (2005) · "Taeva äärel" (2007) · "Soul Kitchen" (2009).

"Im Juli" - hinnanguid: IMDB (7.8/10), Rotten Tomatoes (89% fresh).

Kommentaare ei ole :