16. juuni 2011

Inimestest ja jumalatest / Des hommes et des dieux

"Des hommes et des dieux" / "Of Gods and Men", Prantsusmaa 2010. Rež. Xavier Beauvois. 120 min.


Tõestisündinud loo järgi vändatud film trapisti munkadest Alžeerias sai mullu Cannes'is suure auhinna ehk teise koha. Beauvois' tööd hindas Tim Burtoni juhitud žürii niisiis kõrgemalt kui näiteks Iñárritu "Biutifuli", Kiarostami "Certified Copyt" või Loznitsa "Minu õnne".

Poliitiliselt on islami ja kristluse konflikt aktuaalne teema, mida auhinnata, aga "Des hommes et des dieux" ei keskendu konfliktile, vaid jääb vagaks meditatsiooniks viisi üle, kuidas kristlane peaks Jumalat ja ligimesi teenima. Selgeks ei saa asi üht ega teist pidi, küsimus jääb õhku. Oodanuks justkui enamat - kas siis religioonide kõrvutamist või Jessica Hausneri "Lourdes'i" moodi sissevaadet kristlusse. Aga vähemalt on kaameratöö kaunis, näitlejatööd tugevad ja sakraalmuusika silitab kõrva.

Loost endast huvitavam tundus siiski pilk trapistide kloostriellu. Tänapäeval Chimay ja teiste kangete õllede pruulijatena tuntud ordu ajalugu on soliidne: esimesel aastatuhandel pani püha Benediktus kirja kloostrielu reeglid - juhtnöörid isiklikuks vaimseks arenguks koos ühiselulisete käitumis- ja juhtimiseeskirjadega -, mis on lääne munkluse aluseks tänapäevani. Üheteistkümnenda sajandi lõpul leidsid mõned prantsuse benediktiinid Cîteaux’ külast, et nende ordu ei järgi reegleid piisava rangusega ning asutasid uue, mis nimetati küla ladinapärase nime järgi tsistertslasteks.

Ning seitsmeteistkümnendal sajandil leidsid omakorda järgmised mungad La Trappe’i kloostris Normandias, et ka tsistertslased on liialt liberaalsed ning rajasid uue ordu Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae - ehk ‘rangemat korda järgivad tsistertslased’. Niisiis on trapistide ordu kahekordse rangusse pöördumise tulemus, kes on ehk enamgi kui ükski muu mungaordu pühendunud põhimõtetele nagu püsivus, kuulekus ja vaikus. Viimane tundub eriti sümpaatne: mitte absoluutne vaikimisvanne, vaid põhimõte rääkida ainult siis, kui tõesti vaja, kui teisiti ei saa, kui on midagi tähtsat öelda."Inimestest ja jumalatest" Artises. Hinnanguid: IMDB (7.4/10), Rotten Tomatoes (92% fresh), Roger Ebert (6/8), Maarja Eik (kohustuslik), Mele Pesti, EE (pigem hea film), Donald Tomberg, Sirp (laetud vaikus), Vaskuss (lihtne ja mitmekihiline), Andres Laasik, EPL (usutav, õnnestunud), Fanny de Sivers, Eesti Kirik (visuaalsest naudingust üksi ei piisa), koomastan (nagu pikk teleuudis).

Kommentaare ei ole :