16. juuni 2011

Kiire ja valutu / Kurz und Schmerzlos

“Kurz und Schmerzlos” / “Short Sharp Shock”, Saksamaa 1998. Rež. Fatih Akin.


Mullu teatasid Euroopa riigipead ametlikult multikulti surmast. Fatih Akini värvikas looming paistab need teated ümber lükkavat või näitavat, et need on tugevasti liialdatud. Türgi päritolu saksa filmilooja kujutab kõigis oma filmides Hamburgist Istanbulini ulatuvat kultuurilist mitmekesisust ja selles elavate kirju taustaga inimeste valikuid – reaalselt toimivat multikultuuri, millest ei saa üle ega ümber, kuigi see reaalsus ei pruugi olla poliitiliselt ihaldusväärne ega Merkelile, Sarkozyle ja Cameronile mokkamööda.

Sõna multikulti kõlab juba 1998 Akini esimeses täispikas mängufilmis “Kurz und Schmerzlos”, tähistades rahvusvähemuste sünergiat kuritegevuse vallas. Pauguga, autoakna purunemisega algav seksika pildiga energiline debüüt on selgelt Akini nägu, kuigi enne seda oli Hamburgi kunstiülikoolis visuaalkommunikatsiooni õppiv režissöör saanud kätt proovida vaid kahe lühifilmiga – “Sensin – du bist es” (“Sensin – see oled sina”) ja “Getürkt” (“Umbrohi”). Näib, et 25-aastane Akin on juba leidnud oma käekirja ja temaatika.Loo kolme sõbra – serblase, türklase ja kreeklase sekeldustest albaania maffiaga kirjutas Akin ise, nagu tal kombeks. Tema jaoks traditsiooniline on ka tegevuskoht – lavastaja kodupaik, Hamburgi äärelinn Altona. Üles astuvad Akini stammnäitlejad Mehmet Kurtuluş, Idil Üner ja Adam Bousdoukos. Ning eriti akinlik on keskkonna ja tüüpide realistlikkus ning klassikalistest kommerts- ja žanrifilmi elementidest, - kaunitaridest ja gängstereist - kokku seatud pildi värskus.

Akin on algusest peale pigem meelelahutuslik kui sügav, aga see on eluliselt tõsiseltvõetav ja inimlikku kaasaelamisvõimalust pakkuv meelelahutus. Tema lood pole kuigi harjumuspärase ülesehitusega, ei arene enamasti lineaarselt ega ootuspäraselt, vaid pigem ebaühtlaselt, kõikuva tempoga, ootamatuid pöördeid tehes. Üldiselt annab see huvitavaid tulemusi ja kuigi “Kurz und Schmerzlos” kipub ajuti takerduma, on see siiski tugev krimifilm, mis teenis rea auhindu ja nominatsioone, muuhulgas mainekalt Locarno festivalilt.


Kinolehele kirjutatud tekst.


Juttu Fatih Akini filmidest: "Kurz und Schmerzlos" (1998) · "Im Juli" (2000) · "Solino" (2002) · "Vastu seina" (2004) · "Üle silla: Istanbuli heli" (2005) · "Taeva äärel" (2007) · "Soul Kitchen" (2009).

"Kurz und Schmerzlos" - hinnanguid: IMDB (7.5/10), Rotten Tomatoes (audience 80% like).

Kommentaare ei ole :