13. juuni 2011

Submariin / Submarine

"Submarine", Inglismaa-USA 2010. Rež. Richard Ayoade.


Lugu vaiksest nohikust teismelise kohanemisest maailma ja inimsuhetega. Igapäevaste inimeste, noorte ja vanade lihtne, kohati koomiline elu. Kinolehes võrdles Tristan seda Todd Solondzi ja Wes Andersoniga. See oleks justkui liialdus - Andersoni kummalise nihestatuseni Ayoade debüüt õieti ei küündi ning Solondzi süngest, lausa misantroopsest satiirist jääb hoopis kaugele.

Mu silmis on "Submariin" üpris keskmine ameerikalik kergete realismitaotlustega noortekas samas laadis nagu näiteks "Thumbsucker", "Juno" või "It's Kind of a Funny Story", ainult et nood läksid mulle ehk enamgi korda. "Submariin" on omal tagasihoidlikul moel nunnu, aga lugu tundub korraga nii väga tavaline kui ka kunstlik. Ei köitnud ega puudutanud kuigivõrd, kuigi tegelaskujud on iseenesest toredad.

Peaosatäitjat Craig Robertsit peab Tristan filmi muusika autori, Arctic Monkeyse laulja Alex Turneri teisikuks. Mu meelest on Roberts kasvõi filmi plakatil äravahetamiseni noore Lennoni nägu (hoopis enam kui "Nowhere Boys" esibiitlit mänginud Aaron Johnson).

Ka kõrvalosad on toredad, näiteks introvertse poisi hiirvaiksed abielukriisis vanemad Sally Hawkins  ja Noah Taylor, Darren Evansi rabava miimikaga pinginaaber ning eriti Paddy Considine'i pöörase Mahavoki-soenguga new-age guru.
"Submariin" Sõpruses (alates N 16.06.2011). Hinnanguid: IMDB (7.6/10), Rotten Tomatoes (85% fresh), Roger Ebert (6/8), Vaskuss (vaimukas, kerge ja ilus).

2 kommentaari :

Malcolm ütles ...

Kusjuures minu jaoks oli filmi suurimaks miinuseks Paddy Considine'i alakasutamine - alustades vähese ekraaniajaga ja lõpetades keskpäraselt välja mängitud karakteriga. Teised rollid olid tugevad ning filmile endalegi annaks vast punkti rohkem. Nõus võib olla sellega, et Andersonini siiski ei küündi. Neid 'indie'sid' filme on juba nii palju tehtud, et raske on teatava esmase ebastandartsusega üllatada. Aga debüüdi kohta kena töö.
Parandaks ka, et Eberti 3 tärni ei teisene hindeks 6/10.

joonas ütles ...

Ei tea, mis jama mul nende viidatavate punktidega viimasel ajal on. Pidevalt läheb viltu. Aitäh tähelepanu juhtimast.

Mis puutub mu enda punktidesse, siis neid kuigi tõsiselt võtta ei maksa - nagu üldse igasugust punktide jagamist kultuuris. Panen neid puhtalt vahetu elamuse või emotsiooni põhjal, erilise süsteemita. "Submariini" hinne näitab eelkõige, et see noortefilm ei pakkunud mulle erilist rõõmu.

Aga nõus, et üldiselt okei, eriti debüüdi kohta. Sugugi mitte mõni säärane noortefilmina turustatav rämps nagu näiteks "Prom".