17. juuni 2011

Super 8

"Super 8", USA 2011. Rež. J. J. Abrams. 112 min.


Filmi sihtasutus hoiatab: treilerid võivad kahjustada teie kinokogemust. Oleks minu olemine, teiseks minu tegemine, ei vaataks neid kunagi. Eelkõige, aga mitte ainult hollivuudi filmide puhul loovad juba tegijanimed ülearu selge pildi sellest, mida oodata ning treiler lisab kamaluga spoilereid, tehes filmi enese vaatamisest okeaanilise déjà vu. Pärast treileri nägemist - ja tihemini kui kord kvartalis kinno sattudes ei õnnestu neid paraku vältida - jääb üle vaid tõdeda, et tüütuseni teada-tuttav on paremal juhul vaid kobedam osa kassafilmist - näiteks "Kariibi mereröövlid 4" -, täbaramal juhul enam-vähem kogu film - näiteks "Vesi elevantidele" ("Water for Elephants").

"Super 8" treiler ei avalikusta päris kogu sisu, aga siiski enam kui küll. Ootuste horisont algab tegijaist, muu paneb asjad lihtsalt veel selgemalt paika. Esikohal on kõlavaim filmiga seotud nimi - Hollywoodi ulmepaavst Steven Spielberg, kelle trooni pole aastakümneid ohustanud suurt keegi peale George Lucase. Spielbergi tulnuka-klassikule "E.T." viitavad nii "Super 8" tootnud Amblin Entertainmenti logo kui treileris näidatavad BMX-ratastel lapsed. Nii võib kergesti märkamata jääda, et Spielberg on vaid "Super 8" produtsent, režissööripukil istub hoopis J. J. Abrams, kelle saavutused lavastajana piirduvad siiani kolmanda "Võimatu missiooni" ja "Star Trekiga". Aga on temagi omajagu tegutsenud produtsendina ja selles vallas on tal ette näidata viimaste aastate asjalikumaid ulmekaid, tõhus katastroofimats "Cloverfield".

Siit ongi meil "Super 8" valem käes: "E.T." kohtab "Cloverfieldi". Kahe produtsendi keedetud taaskasutuspuljong on mõistagi tublisti lahjem kui kumbki komponent omaette võetuna. Meeste staaži ja kaalukategooriaid arvestades ei tohiks tekkida küsimust, kumma käekiri peale jääb.

Treileri grisliteene seisneb aga lisaks ootuste üleskruvimisele selles, et seal näidatud kesksete sündmusteni läheb filmis kõvasti aega. Millega seda täita? Eks ikka tegelaste tutvustamise ja pereväärtustega, mis peavad aitama vaatajal samastuda ja langelastele ohtudes kaasa elada, nagu film ise otsekoheselt tunnistab. No ei koti, kulla Steve ja Jeff. Kui lubasite ulmet, siis serveerigegi seda, mitte kummivenitamist ja koolinoorte suhtedraamat, ja ärge raisake suuremat osa viiekümnemillisest eelarvest olmeliselt rutiinsetele plahvatustele, kopteritele ja tankidele. Dear sirs, "Super 8" barely delivers.

Ja üritage detailides täpsemad olla. Kui filmi tegevus toimub aastal 1979, siis ärge toppige sinna suvalisi anakronisme nagu Rubiku kuubik ja Walkmani kassetipleier, mis tulid USAs müüki 1980, ja kosmosesüstik, mille esimene lend toimus 1981."Super 8" kinos: Solaris ja Forumcinemas. Hinnanguid: IMDB (7.7/10), Rotten Tomatoes (83% fresh), Roger Ebert 7/8, Dream Scene (esmajärguline noortedraama, teisejärguline ulmefilm).

2 kommentaari :

Siim Rohtla ütles ...

IMDb-s on hinne hetkel "7,7/10", mitte "4/8". Ja muide mind näiteks kottis just too "tegelaste tutvustamine ja pereväärtused", mis mõnusa nostalgilisusega E.T.-le ja Goonies'ele vihjas... Super8 on mu esimese poolaasta üks paremaid kinokogemusi.

joonas ütles ...

Õige tähelepanek IMDB asjus, korrigeerisin.

Pereväärtuste ja ekspositsiooni asjus - need võiksid rohkem kottida, kui nad poleks nii juustuselt trafaretsed. Ei näe siin ka nostalgilist viitamist, vaid vaimuvaeselt väsinud tsiteerimist.