23. juuni 2011

Vastu seina / Gegen die Wand

“Gegen die Wand” / “Head-On”, Saksamaa-Türgi 2004. Rež. Fatih Akin. 121 min.


Fatih Akini neljas mängufilm “Gegen die Wand” on tema tuntuim ja ilmselt ka tugevaim teos. Akin pöördub siin tagasi tuttavate liistude manu – Saksamaa türklased, Hamburg ja Istanbul – ning mängib oma trumbid eksimatult ja enda jaoks uudse tõsidusega välja. Saksa-türgi keskkond ja kultuurikonflikt annavad loole elu ning sündmuste loogiline, kuid ettearvamatu kulg originaalsuse; suured tunded saavad peategelaste äärmusliku enesehävituse läbi sügavuse ja eepilise mõõtme.Mõlemad, nii kaunitar kui koletis, on pöörased ja plahvatusohtlikud. Sibel Kekilli särav iludus, kellel rangelt vanamoodne türgi perekond ei lase piisavalt pidu panna ja promiskuiteeti harrastada, ja Birol Üneli varavana bukowskilik alkohoolik, kes oma kurba eksistentsi asjatult klaasipõhja uputada püüab, on kumbki iga kell valmis peaga vastu seina jooksma. Üneli tegelane on küll keskealine, aga kuulub vaimselt siiski nooruslikku maailma, mida täidavad armastus, seks, vägivald, droogid ja rokenroll. Moodsale meeletusele pakub vahvat kontrasti loo peatükkide vahel folkbändi eksootiliste rütmide saatel kaeblikke türgi laule esitav İdil Üner.

Igas suhtes laitmatult õnnestunud “Gegen die Wand” pälvis kõvasti tunnustust alates Berliini festivali peaauhinnast Kuldkarust ning lõpedades Euroopa filmiauhindade aasta filmi ja publikulemmiku tiitlitega.Kinolehele kirjutatud tekst.


Juttu Fatih Akini filmidest: "Kurz und Schmerzlos" (1998) · "Im Juli" (2000) · "Solino" (2002) · "Vastu seina" (2004) · "Üle silla: Istanbuli heli" (2005) · "Taeva äärel" (2007) · "Soul Kitchen" (2009).

"Vastu seina" Katusekinos. Hinnanguid: IMDB (8/10), Rotten Tomatoes (90% fresh), Roger Ebert (6/8).

Kommentaare ei ole :