15. aug 2011

Tallinna kilud

"Tallinna kilud", Eesti 2011. Rež. Jaak Kilmi, Kiur Aarma.

Pikapeale hakkab tunduma, et kultuuripealinna aasta pole sugugi vaid kõva kõminaga tühi tünn. Vähemalt kinovallas on sündinud mitu head asja. Geriljakino. Põhukino. Tulemas on Stalkeri festival. Ja praegu linastub see film, jutustades pealetükkimatul moel leidlikke lugusid meie linnakesest. Kui see on propaganda, siis just säärast propagandat üdini korrumpeerunud populistide ikke all ägav pealinn vajabki. See on teretulnud võimalus tallinlasele, kes kõigest hoolimata tahaks südamesopis olla kodupaiga patrioot. Võimalus tunda, et kuigi linnal pole ehk parimad ajad, leidub siin siiski ajalugu, huvitavaid tegelasi ja häid mõtteid. Et see on inimeste, mitte pimedate bürokraatide linn.

Vormilt ja toonilt meenutavad "Tallinna kilud" suuresti Kilmi ja Aarma kahe aasta tagust filmi "Disko ja Tuumasõda". Too pseudodoki vorm töötab taas vähemalt sama hästi. Peamine vahe on ehk selles, et kui "Disko" puhul tekitas üldistusaste koos faktide äärmiselt vabameelse käsitlusega vanainimeses kohati soovi õiendada ja selgitada, kuidas asjad ikka tegelikult olid, siis "Tallinna kilude" väiksemais ja isiklikumais lugudes seguneb fiktsioon dokumentaalsusega veel sujuvamalt, kahtlusi jätmata. Vahva ja vaimukas asi, tasub vaadata.
"Tallinna kilud" Sõpruses. Hinnanguid: vaskuss (lõbus ja mõtlemapanev), merleke (polnud viga), klm (ei lagunenud, aga sakkis).

Kommentaare ei ole :