15. jaan 2013

Neiu Maali 2012 - aasta parimad filmid Eesti kinodes

Eesti Filmiajakirjanike Ühing annab iga aasta alguses välja meie ainsat filmipriisi Neitsi Maali, millega auhinnatakse parimat eelmise aastanumbri sees valminud kodumaist filmi. Ühtlasi tõstab ühing esile aasta parima levifilmi. Parimad selgitatakse hääletuse teel, etteantud nimekirjade põhjal. Vastasin minagi sellele küsitlusele.

Kui mälu mind ei peta, siis ütles Tõnis Kahu kunagi kusagil seoses muusika-edetabelitega midagi selles vaimus, et personaalsed tabelid on tihti kõnekamad kui statistilised keskmised, olgu need kuu, aasta või sajandi omad. Kasutan seda ettekäändena riputada siia oma tänavused Maali-listid ühes paari selgitusega. (Ametlikud võidufilmid leiab näiteks siit.)

Alustuseks küllap üldhuvitavam osa - levifilmid.Minu lemmikud eesti kinolevis 2012
 1. NADER & SIMIN: LAHKUMINEK (A Separation / Jodái-e Náder az Simin). Iraan 2011, režissöör Asgar Farhadi. Eesti levitaja Must Käsi.
 2. TORINO HOBUNE (A torinói ló / The Turin Horse). Ungari 2011, režissöör Béla Tarr. Levitaja Must Käsi.
 3. OHTLIK MEETOD (A Dangerous Method). Kanada 2011, režissöör David Cronenberg. Levitaja Acme Film.
 4. HOLY MOTORS. Prantsusmaa 2012, režissöör Leos Carax. Levitaja Must Käsi. 
 5. SEITSE PSÜHHOPAATI (Seven Psychopaths). Inglismaa 2012, režissöör Martin McDonagh. Levitaja Prior Record Group.
 6. ESIMENE POSITSIOON (First Position). USA 2011, režissöör Bess Kargman. Levitaja Must Käsi.
 7. RAHA VÕIM (Arbitrage). USA 2012, režissöör Nicholas Jarecki. Levitaja SmartWay Systems.
 8. RÄPANE AMET (Killing Them Softly). USA 2012, režissöör Andrew Dominik. Levitaja Sonatiin.
 9. 1+1 (Intouchables). Prantsusmaa 2011, režissöörid Olivier Nakache ja Éric Toledano. Levitaja Cascade Films.
 10. PARIM FILM, MIS EALES MÜÜDUD (The Greatest Movie Ever Sold). USA 2011, režissöör Morgan Spurlock. Levitaja Must Käsi.
 11. ÕNNETERAAPIA (Silver Linings Playbook). USA 2012, režissöör David O. Russell. Levitaja Aurum Distribution. 
 12. PROMETHEUS. USA 2012, režissöör Ridley Scott. Levitaja Forum Cinemas. 
 13. 21 JUMP STREET. USA 2012, režissöörid Phil Lord, Chris Miller. Levitaja Acme Film.
 14. SÖÖST (Premium Rush). USA 2012, režissöör David Koepp. Levitaja Acme Film. 
 15. INGLITE OSA (The Angels' Share). Inglismaa 2012, režissöör Ken Loach. Levitaja Must Käsi.


Mille seast valik on tehtud? Levifilmideks loetakse küsitluses reeglina (mõne üksiku erandiga) kõik Tallinna kinodes vähemalt nädala jagu jooksnud uued filmid. Festivalide ühe- või paarikordsed linastused ja retrospektiivid jäävad valikust kõrvale. Pealinna kinod on teema, kuna mujal on meil teadupärast ekraanidega kitsas ja needki loetud linastuspaigad, kus regulaarselt kino saab, näitavad pea eranditult Tallinnas juba linastunud kraami.

Kokku oli filme, mille seast valida, circa kakssada kolmkümmend. Neist umbes veerand on mul nägemata, ja ei saa välistada, et sellesse pimepunkti on jäänud ka mõni šedööver, potentsiaalne isiklik lemmik. (Kuigi palju tõenäolisi kandidaate siiski pole. Mika Kaurismäe "Tie Pohjoiseen" ehk.)

Mida veel? Viimaste aastate pidev kinokülastuste arvu kasv on toonud turule uusi levitajaid, tänu sellele on ka meie kinomenüü järjest mahukam ja mitmekesisem. (Miinuspoolelt saab just uutelt tulijailt tihti lugeda üha jubedamaid subtiitritõlkeid.)

Tabelis on ohtralt tunamullust kraami, sest paljud maailma festivalidel aasta jooksul esilinastunud teosed jõuavad meil püsivamalt kinno alles järgmisel aastal (eriti arthauss-nišis). (Just seetõttu on meie vast tuntuimas, Areeni aasta filmide topis sageli ilma teinud filmid, mille väljalaskeaasta on tabeli ilmumisaastast lausa kahe võrra väiksem.) Ja kuna seeläbi jõudsid meie kinolevi-aastasse 2012 ka mitmed eelmise aasta tipud, võime kokkuvõttes rääkida väga tugevast kinoaastast.

Levitajaist rokib üha enam Must Käsi (ehk kino Sõprus), kelle erilise saavutusena tahaks kiita lisaks parimatele mängukatele kahe täispika dokumentaali linastamist. Musta Käe tabavusprotsent oli mullu levitajaist kaugelt suurim ja uusi filme linastava aastaringse kinona puudub Sõprusel niinimetatud väärtfilmi-nišis konkurents sootuks.

Niipalju rajatagusest kinost.Maali-hääletuse põhipoint on iseenesest hoopis kodumaiste filmide mõõduvõtt.

Minu jaoks parimad eesti filmid 2012:
 1. Varesesaare venelased. Rež. Sulev Keedus.
 2. Kõik muusikud on kaabakad. Rež. Heleri Saarik.
 3. Regilaul - laulud õhust / Lieder aus der Luft. Rež. Ulrike Koch.
 4. Vasaku jala reede / Bad Hair Friday. Rež. Andres Kõpper, Arun Tamm.
 5. 40+2 nädalat. Rež. Margit Lillak.
Maaliga auhinnatakse parimat aastanumbri sees valminud Eesti filmi olenemata pikkusest, žanrist ja tehnikast. Arvesse lähevad nii multikad, dokid kui lühifilmid. Eesti filmideks loetakse ka koostööfilmid. Nii saab mulluseid filme kokku poolesaja jagu. Pea pooled neist - sealhulgas kõik animatsioonid ja terve rida dokke - on mul nägemata, ja sugugi mitte huvipuudusest. Viksi patrioodina olen tõesti püüdnud ära vaadata kõik uued eesti filmid. Paraku ei näidata osa neist kinodes üldse ja teist osa näidatakse moepärast korra või paar, heal juhul ka teles.

Siinkohal võiks nentida, et riigil (kellelt meil tuleb lõviosa filmirahast) pole mõtet toota filme, mida praktiliselt keegi ei näe, kuna neid filme ei näidata kusagil. Aga kuna karta on, et selline väide võib Rein "Raamatukogude Hirm" Langi peas halvad kemikaalid taas soovimatuis suundades tööle panna, lisan kiiresti, et see ei tähenda, et filme tuleks vähem teha. See tähendab, et valmis filme peab kuskil ka näha saama. Kui kinos linastamine on liiga kallis, siis riputagem nad HD-kvaliteedis netti üles ja kõik on õnnelikud: filmitegijad publiku pärast ja publik tegijate pärast.

2 kommentaari :

Raul ütles ...

Väga mitmekesine kinolevi top sul. "Seven Psychopaths" on päriselt ka nii hea film v? Mind on millegipärast see külmaks jätnud ja siiani nägemata.

Kas sul on tõesti "360" vaatamata!?
Kähku Artisesse seda viga parandama!

joonas ütles ...

"Seven Psychopats" kandideerib, jah, kui just mitte aasta naljakaima, siis aasta teravmeelseima filmi tiitlile kindlasti. Eelinfo põhjal ei maksa otsustada, see on ikka päris ootamatu asi.

"360" - vast kunagi jõuab järg ka selleni.