20. mai 2013

Suur Gatsby / The Great Gatsby

"The Great Gatsby", USA-Austraalia 2013. Rež. Baz Luhrmann. 143 min.

Kitšipillerkaar kohtub kostüümi-melodraamaga pettumisest armastuses ja ameerika unelmas. Algab pöörase pummelungi ja palaganiga, et siis edasi üha tõsisemaks arenedes ilutulestikuna visinal hääbuda.Vormilt meenutab film Xavier Dolani ja Madonna viimaseid eepilisi kämp-pongestusi. Austraallane Luhrmann kui hoopis kogenum režissöör ("Romeo+Juliet", "Moulin Rouge!") paneb röögatu kuuekohalise eelarve toel muidugi mõlemale põhja-ameeriklasele lõdva randmega igal alal ära - aga ons see liiga, mille võitmise üle uhkust tunda?

Kole pikale venib kogu see värk, ja kuidagi külmaks jätab kogu see eputamine, hoolimata moemuusikast, serpentiinidest, litrivihmast ja tähesärast. Staaridele minajutustajast Maguire'st ja nimiosalisest DiCapriost tolle südamedaami Mulliganini pole miskit ette heita, kõik teevad oma tööd korralikult. Aga ega neil siin miskit mängida pole - tegelaskujud on lamenukulikult üheplaanilised.Eks asi või osalt olla ka algmaterjalis, noore Fitzgeraldi suurromaanis. Niipaljukest kui ma tollest mäletan, on teose ideestik küllalt kenasti ekraanile jõudnud. Aga raamatut uuesti lugema Luhrmann küll ei inspireeri ja filmile endale ka naljalt teist korda pilku peale ei paneks. Mitte ju otseselt halb, pigem okei, aga kiirelt ununev kraam.
Hinnnanguid: IMDB (7.5/10), Rotten Tomatoes (49%), Peter Bradshaw (2/5), Anne (7/10), Tarvi (2.5/5), Raiko Puust (8/10).

Kommentaare ei ole :