19. juuli 2013

Õnneks on meil veel torrent

Viimastel päevadel kõlanud uudis sellest, et põhjanaabrite Finnkinole kuuluv Forum Cinemas kavatseb omandada ka Solarise ja Artise, toob tallinlasele meelde Koguja:

Mis on olnud, see saab olema,
ja mis on tehtud, seda tehakse veel -
ei ole midagi uut päikese all.
Või on midagi, mille kohta võiks öelda:
Vaata, see on uus?
Kindlasti oli see olemas juba muistsetel aegadel,
mis on olnud enne meid.
Ei ole vaid mälestust endisist asjust
ja nõnda ei ole ka mälestust tulevasist asjust
neil, kes saavad olema veelgi hiljem.Ajad, mil kõik pealinna kinosaalid peale Sõpruse üksildase arthauss-ekraani olid Forumi käsutuses, pole nii ammused, et mälestus neist oleks kustunud. Kõigest nelja aasta eest oli see nii, ja ei ole katkenud pärimus sellest, kuidas kinokülastuse hind kerkis Forumi eelmisel monopoli-perioodil stratosfäärilistesse kõrgustesse ja kukkus alles konkurentsi tekkides.

Forumi juhi Kristjan Kongo kinnitus, et Solaris Kino ost ei tõsta hindu, toob eakamaile kõhedal kombel meelde kampaania "Euro hinda ei tõsta".Postimehe juhtkiri muretseb hinnatõusust enamgi filmivaliku kahanemise pärast. "Kui Artis praegusel kujul kaob, tähendab see kardetavasti tunduvalt väiksemat filmivalikut, ja karta on, et sel juhul eelistatakse pigem näidata masstoodangut," ütleb Postimees ja lisab, et "just see alternatiivsuse kadumine on see, mis murelikuks teeb."

See mure tundub vähem põhjendatud. Mitte sellepärast, et hea filmiga samastatud väärtfilmi mõiste, millele juhtkirjaniku mõttekäik tugineb, on tautoloogiline ja tähendusetuseni subjektiivne, vaid sellepärast, et ei Solaris ega Artis ei paku ka praegu alternatiivset filmivalikut.

Iga mürsik, kainik ja maimik teab, et Solarises jooksevad pea sajaprotsendiliselt samad hollivuudi hitid mis Plazas, ainult väiksemas valikus. Vist veidi vähem üldteada on tõik, et ka Artise puhul pole märkimisväärset põhjust iseseisvast kavast rääkida. Artises linastub haruharva filme, mida teistes kinodes ei näe, ja kui mõni säärane ette tulebki, siis on enamasti üsna raske vastata küsimusele, mis teeb sellest väärtfilmi või sisulise alternatiivi masstoodangule-meelelahutusele.Tihtipeale võib niinimetatud väärtfilme leida pigem Plaza kui Artise kavast.

Kuni Artis hoiab kõrgel naistekino lippu, on Tallinna kinomaastikul püsivalt ainult üks alternatiivi pakkuja, kelle puhul on mõtet rääkida väärtfilmikinost. Teda mainib Postimees pealkirjas: "Õnneks on meil veel Sõprus". Just Sõpruse ehk Musta Käe poolt levitatavad filmid väärtustavad püsivalt nii Artise kui Forumi kinode programmi.

Kongo lubadus uute saalide lisandudes Forumi filmivalikut laiendada ei pruugi vaid suusoojaks antud olla - arvata võib, et üldist kinokülastajate arvu kasvu aitab saavutada pigem laiem filmivalik kui piiratuma valiku linastamine enamatel ekraanidel.Nii et vast ei pea eesti kinonduse tulevikku nii mustades värvides nägema kui Postimees: "Inimese jaoks, kellele väärtfilmid on elu osa, ei muutu ilmselt palju. Häid filme vaadatakse ikka edasi. Lihtsalt vähem kinodes ja enam väikeste seltskondade kokkusaamistel. Ja siis ei ole ka piletihinnal suuremat tähtsust. See on veel üks põhjus uuele kinoomanikule, miks edaspidigi head filmid kinodes ja piletihinnad mõistlikud hoida."

Karta võib, et niinimetatud väärtfilmide osa üldises kinokülastuste arvus on liiga tilluke, et säärase argumendiga Finnkino veenda. Samas ei paistagi kuskilt, et Finnkinol oleks plaan eestlastele edaspidi aegade lõpuni üha enamatel ekraanidel ainult supermäni ja disnit näidata.Kuni meil on veel Sõprus, pole küll mingit põhjust filmivaliku pärast põdeda - vastupidi, valik võiks lausa paraneda, kui riik jagaks oma väärtfilmilevi-toetusi rohkem Sõprusele.

Erinevalt Postimehest ei usu ma, et homefucking is killing prostitution, kuid suur tänu ajalehele inspireerimast käesoleva postituse pealkirja, mis loodetavasti töötab eesti meedia parimate traditsioonide väärilise klikimagnetina.PS. Forumi plaan Artist osta osutus peagi kõigest ERRi näpukaks.

Kommentaare ei ole :